Зорица Љубичиќ, главната сестра на Инфективна: Да ги почитуваме мерките, секој живот е важен

Од:

Главната медицинска сестра на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, Зорица Љубичиќ, во порака до граѓаните апелира да се почитуваат заштитните мерки против ширењето на коронавирусот.

„Заштитната маска веќе седми месец ми е составен дел од облеката, но и од начинот на секојдневно функционирање. Фокусот секогаш ми е на тоа да го сведувам ризикот од инфекција со ковид-19 на минимум. Им благодарам за помошта на сите колеги кои ни беа и се поддршка во овој период и воедно порачувам на сите граѓани, да не се групираме, да носиме заштитна маска, да држиме дистанца и редовно да ги миеме рацете. Затоа што секој човечки живот е важен,“ вели Љубичиќ во пораката што на социјалните мрежи ја сподели министерот за здравство Венко Филипче.

Би можело да ве интересира

Десетина пациенти со грип на Инфективна, една пациентка со потешка состојба на Пулмологија

Горан Наумовски

Грип, ковид и инфекции на дишните патишта ги полнат амбулантите и болниците

Стевановиќ: Пациентот од Велес е во добра состојба, можно е да се заразил од крлеж додека рибарел на Вардар

Орце Костов

Трет случај на конго кримска хемогарична треска

Стевановиќ: Болничарката од Инфективна од денеска го прима лекот против конго-кримска треска

Орце Костов

Болничарката од Инфективна која заболе од конго-кримска хеморагична треска е во стабилна состојба

Орце Костов