gradinki

Македонија

Градинки и родители од Кисела Вода собраа помош за дете чија куќа изгоре во пожар

А1он
По опожарувањето на семеен дом на детенце, кое во населбата Пинтија го посетува објектот „Ѓурѓица“, кој е во надлежност на општинската Јавна детска градинка „Весели
Македонија

Будно се следи состојбата со коронавирусот во градинките, ќе се носат одлуки заедно со локалните власти

А1он
Од моментот на отворање на градинките на 9 септември, досега има вкупно 18 деца и 55 вработени позитивни на коронавирусот. Во моментот, во изолација се
Македонија

(ВИДЕО) Шахпаска: Ако доследно се почитуваат протоколите, ќе се заштити здравјето на децата и вработените

А1он
Во градинките „Детска радост“ и „25 Мај“ во Општина Гази Баба нема дечиња и вработени позитивни на корона вирусот. Ова, според министерката за труд и
Македонија

Шахпаска: Градинките нема да останат отворени ако бројот на позитивни случаи се зголемува

А1он
Нема по секоја цена да останат отворени градинките, доколку бројот на позитивни случаи од корионавирусот се зголемува во земјава, порача денеска од Штип, министерката за
Македонија

Од отворањето на градинките досега регистрирани 15 случаи на коронавирус кај деца и 44 кај вработени

А1он
Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска во градинките биле регистрирани 15 деца и 44 вработени позитивни на коронавирус. Во моментов 44 вработени
Македонија

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска вели дека состојбата во градинките е стабилна и оти институцијата со која раководи, заедно со Министерството за
Македонија

Филипче: Само девет деца со коронавирус во градинките, главно се заразиле надвор од установите

А1он
За три недели, колку што поминаа од отворањето на градинките во земјава, вкупно 22 луѓе, од кои девет деца и 13 вработени во предшколските установи
Македонија

Шахпаска: Во изолација се 47 деца и 14 вработени во градинките

А1он
Во моментов во целата држава, 47 деца од предучилишна возраст, односно три згрижувачки групи и 14 вработени во градинки се во изолација поради Ковид-19, изјави
Македонија

Шахпаска: Будно се следи состојбата во градинките

А1он
Во Министерството за труд и социјална политика деноноќно се следи здравствената состојба, како на дечињата, така и на вработените во градинките. Се прават анализи дали
Македонија

Владата објави дополнителни протоколи за градинките и за културните настани

А1он
На веб-страницата на Владата на Република Северна Македонија се објавени Измените и дополнувањата на општиот дел од Протоколот за начинот и условите за организација на