Се укинуваат ковид протоколите во градинките

Од:

Владата на Република Северна Македонија на редовната 42-ра седница ги прифати предлозите на Главниот координативен кризен штаб утврдени според препораките на Комисијата за заразни болести.

dobivaj vesti na viber

Согласно овие предлози, Владата донесе заклучок според кој престануваат да важат сите рестриктивни мерки освен задолжително носење заштитни маски во здравтсвените установи, аптеките и во установите за згрижување мна возрасни лица и лица со попреченост.

Поради тоа, Министерството за труд и социјална политика, ја известува јавноста дека спроведувањето и почитувањето на општите и посебни мерки и протоколи за заштита од Ковид 19 во предучилишните установи престануваат да важат. ​

Би можело да ве интересира

Еден починат, 148 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Комисија за заразни болести: Зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос од минатата недела за 65.8%

Ана Ололовска

168 нови случаи на Ковид-19

А1он

180 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

108 нови случаи на Ковид-19

А1он

93 нови случаи на Ковид-19, нема починати