germanija

Свет

Белата куќа нема да потпише договор за нешпионирање со Германија

А1он
САД нема да потпишат спогодба за нешпионирање со Германија во обид да го надминат дипломатскиот неуспех заради активностите на американската Агенција за национална безбедност за
Свет

Во Германија за првпат определена минималната плата за сите вработени

А1он
Долниот дом на германскиот Парламент,денеска го усвои новиот закон со кој во Германија се определува минималната плата за сите вработени.Минималната плата изнесува 8,5 евра за
Свет

Штајмајер: Услов за решавање на кризата во Украина е прекин на огнот

А1он
Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајмајер денеска изјави дека услов за решавање на украинската криза е прекин на огнот. – Само кога оружјето ќе стивне,
Свет

Министрите за надворешни работи на Германија, Франција, Русија и Украина ќе се сретнат денеска во Берлин

А1он
Министрите за надворешни работи на Германија, Франција, Русија и Украина ќе се сретнат денеска во Берлин, за да се обидат да ги усогласат иницијативите за
Свет

Шојбле: Германија нема да се поколеба да поддржи санкции врз Русија ако е неопходно

А1он
Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави денеска дека Берлин нема да се поколеба да поддржи економски санкции врз Русија и покрај последиците за германската
Свет

Германската разузнавачка служба предавала информации од следени телефонски разговори на НСА

А1он
Германската Федерална разузнавачка служба (БНД) следела телефонски разговори од Франкфурт и податоците ги предавала на американската Агенција за национална безбедност (НСА), објави денеска на својот