germanija

Свет

Катар ги финансира џихадистите од Исламска држава, тврди германски министер

А1он
Германскиот министер за развојна помош Герд Милер денеска го обвини Катар за финансирање на џихадистите од Исламска држава, која дејствува во Сирија и Ирак. –
Свет

Берлин против создавање независна курдска држава во северен Ирак

А1он
Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајмајер се изјасни против идејата за создавање независна курдска држава на територијата на северен Ирак. – Создавањето независна држава
Свет

Германските тајни служби го шпионирале и Џон Кери

А1он
Германските тајни служби прислушувале најмалку еден телефонски разговор на актуелниот американски државен секретар Џон Кери, тврди неделникот „Шпигел“ во својот утрешен број. Според весникот, кој
Свет

Ангела Меркел посакува конструктивен дијалог со Владимнир Путин

А1он
Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека и покрај санкциите кон Русија, сака да го продолжи дијалогот со рускиот претседател Владимир Путин, но само доколку тој
Свет

Германија покрена обвинение против поранешен југословенски шпион

А1он
Поранешен висок службеник на тајните служби на некогашна Југославија е обвинет во Германија за соучество во убиство на политички дисидент пред 31 година. Германското Обвинителство