ausvic

Свет

Русите не се поканети на годишнината од ослободувањето на Аушвиц

А1он
Ниту еден руски функционер не е поканет да присуствува на комеморацијата на 78-годишнината од ослободувањето на концентрациониот логор Аушвиц во полскиот град Аушвиц. На 27
Култура

Романот „Библиотекарката од Аушвиц“ од Антонио Итурбе објавен на македонски јазик

А1он
Во издание на „Бата прес“ се објави романот „Библиотекарката од Аушвиц“, од познатиот шпански писател Антонио Г. Итурбе. Книгата од шпански на македонски јазик ја
Свет

На годишината на ослободувањето на Аушвиц, Бундестагот оддаде почит на жртвите на Холокаустот

А1он
Германскиот Бундестаг денеска им оддаде почит на жртвите на нацизмот, на годишнината од ослободувањето на концентрациониот логор Аушвиц. На западната фасада на Бундестагот стои пораката
Свет

„Шпигл“ објави дека Аушвиц го ослободиле Американците, подоцна се извини

А1он
Германскиот весник „Шпигл“ објави на социјалните мрежи дека американската војска го ослободила концентрациониот логор Аушвиц. Во статусот кој го објави „Шпигл“ пишува дека Аушвиц бил
Македонија

Проекција на филмот „Травники: училиште за џелати” по повод 75 години од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц

А1он
По повод 75 години од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц-Биркенау, денеска во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија ќе се одржи проекцијата
Свет

Путин не добил покана да учествува на одбележувањето 75 години од ослободувањето на Аушвиц

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин не добил покана да учествува на одбележувањето 75 години од ослободувањето на нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц-Биркенау, изјави денеска портпаролот на Кремљ
Свет

Американски рабини бараат отстранување на Католичката црква од Аушвиц

А1он
Четворица американски рабини, предводени од њујоршкиот Ави Вејс, се собраа пред црквата во близина на нацистичкиот логор на смртта во Биркенау, во Полска, барајќи црквата