Проекција на филмот „Травники: училиште за џелати” по повод 75 години од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц

Од:

По повод 75 години од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц-Биркенау, денеска во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија ќе се одржи проекцијата на филмот „Травники: училиште за џелати”.

Проекцијата на филмот е во организација на Амбасадата на Руската Федерација во Република Северна Македонија и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија.

Би можело да ве интересира

Русите не се поканети на годишнината од ослободувањето на Аушвиц

ВИДЕО: Пред 78 години е ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Романот „Библиотекарката од Аушвиц“ од Антонио Итурбе објавен на македонски јазик

На годишината на ослободувањето на Аушвиц, Бундестагот оддаде почит на жртвите на Холокаустот

Ана Ололовска

Онлајн-предавање по повод Денот на ромскиот отпор во Аушвиц

Ана Ололовска

„Шпигл“ објави дека Аушвиц го ослободиле Американците, подоцна се извини

Ана Ололовска