germanija

Свет

Се проширува најголемиот германски аеродром

А1он
Франкфуртскиот аеродром, кој е најфреквентен во Германија, го отвори денеска новиот, проширен терминал, со цел да го зголеми својот капацитет за шест милиони патници годишно.
Свет

Шмит: Денес на сцена се животинскиот капитализам, исламизам, социјализам

А1он
Зборувајќи за актуелните проблеми во светскиот банкарски сектор, поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит, изјави дека денес на сцена е “животинскиот капитализам”. – Покрај него, тука
Свет

Меркел ја откажа посетата на Тунис. Стравува за безбедноста

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел ја откажа својата посета на Тунис, предвидена за почетокот на октомври, објави еден од нејзините советници. Германските медиуми објавуваат како зад
Економија

Расте невработеноста во Германија и Франција

А1он
Веќе шест месеци бројката на невработени во Германија расте. Бројот на невработени кои германските статистичари го заокружуваат на 2,9 милиони, во август само за еден