germanija

Свет

Штајнмаер ја повика Украина на преговари со сепаратистите

А1он
Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер ја повика Владата во Киев на преговари со проруските сепаратисти, предупредувајќи дека нема чисто воено решение на конфликтот,
Свет

Меркел: Тврдењата за американско шпионирање се „сериозен случај“

А1он
Германскиот канцелар Ангела Меркел изрази денеска загриженост за тврдењето дека аперикански шпион дејствувал во германската разузнавачка агенција БНД. Ова е првата јавна реакција на канцеларот
Свет

Меркел очекува брза реакција од САД за случајот на уапсениот двоен агент

А1он
Информациите, дека германски разузнавач работел како двоен агент за американското разузнавање проривречат на разбирањето на соработката заснована на доверба меѓу партнери, изјави германскиот канцелар Ангела
Свет

Шпионски скандал: Германец продавал тајни податоци на Обама и ЦИА, добил 25.000 евра

А1он
Германија ја тресе нов шпионски скандал, бидејќи тајните служби откриле дека службеник на Сојузната разузнавачка служба (БНД), продавал достапни информации на контакти во САД. Според
Свет

Како Обама, Меркел и Берлускони ги заработиле првите пари?

А1он
Овие светски лидери некога имале мали примања, а денес се на самиот врв на политичката сцена. Српски „Телеграф“ претстави пет најголеми светски моќници, кои што
Свет

Хилари Клинтон: Ангела Меркел е најголемиот европски лидер

А1он
Поранешниот американски државен секретар Хилари Клинтон во текот на денешната посета на Берлин германскиот канцелар Ангела Меркел ја нарече „најголемиот европски лидер“, додавајќи дека „крајно време е и Америка да добие
Свет

Меркел: Германското претседателство на Г-7 ќе се фокусира на борбата против климатските промени

А1он
Германија има намера за време на  своето претседателство со Г-7 да ги фокусира напорите на борбата со климатските промени, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел. – Германија
Свет

Во Германија уапсен разузнавач кој шпионирал во корист на САД

А1он
Германски разузнавач, кој работел за германската разузнавачка агенција БНД, е уапсен за шпионирање во корист на САД, откриваат медиумите во Берлин. Апсењето го потврди германското