gasovod

Економија

Турски поток значително го намали транзитот на руски гас преку Украина

А1он
Руските транзитни испораки на гас во Европа преку Украина во првите четири месеци од годината се намалени за 47 проценти во споредба со минатата година
Економија

Гасоводот од Грција во земјава ќе влезе меѓу Богородица и Стојаково

А1он
Претставници на АД во државна сопственост „Национални енергетски ресурси“ денеска на состанок кај гевгелискиот градоначалник Сашо Поцков презентираа дека гасоводот од Грција во нашата земја
Економија

„Булгаргаз“ и „Газпром“ договараат намалување на цената за достава на гасот

А1он
Компанијата „Булгаргаз“ е во финална етапа на преговорите со рускиот гигант „Газпром“ за намалување на цената на достава на гасот во Бугарија. – Се очекува
Економија

Грција и Северна Македонија почнаа да добиваат гас преку Турски тек

А1он
Русија започна да испраќа гас во Бугарија, Грција и Северна Македонија преку новиот гасовод „Турски тек“, објави Булгартрансгаз, наведувајќи дека ова е начин за намалување
Економија

Грција, Кипар и Израел денеска во Атина ќе го потпишат договорот за гасоводот EastMed

А1он
Во присуство на грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, кипарскиот претседател, Никос Анастасиадис и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, министрите за животна средина и енергија на Грција, Кипар
Економија

Бајатовиќ: Завршени се работите на гасоводот „Турски поток“ преку Србија

А1он
Директорот на „Србијагас“, Душан Бајатовиќ денеска изјави дека се завршени работите на 403 километри долгиот гасовод „Турски поток“ преку Србија, од границата со Бугарија до
Економија

Од 1 јануари почнува транзитната испорака на природен гас од „Турски поток“ кон Грција и Северна Македонија

А1он
Од 1 јануари 2020 година ќе почне транзитната испорака на природен гас од „Турски поток“ кон Грција и Северна Македонија, изјави извршниот директор на „Булгартрансгаз“,
Економија

Анѓушев: Транс-анадолскиот гасовод дава конкурентни цени на природен гас и нуди дополнителна алтернатива во снабдувањето

А1он
Транс-анадолскиот гасовод (ТАНАП) денеска официјално започна да пренесува гас до европскиот дел од јужниот гасен коридор на турско-грчката граница. На официјалното пуштање во употреба на
Економија

Проектирани 1,9 милијарди евра за „ГАМА“, решението до крајот на годината

А1он
Со ребалансот на Буџетот се проектирани околу 1,9 милијарда евра за „ГАМА“. Постапката на договарање со „Макпетрол“ се уште трае, а решението се очекува до
Економија

Бектеши: Гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар еден од најдобрите реализирани проекти оваа година

А1он
Делницата од гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар е еден од најдобрите реализирани проекти оваа година со над 40 отсто. Што се однесува до гасоводот веќе имаме формирано Комисија,