gasovod

Свет

Спречена саботажа: Фатени Украинци кои планирале терористички напад на гасовод

А1он
Спречен е обид на украинските специјални служби да извршат саботажа и терористички акт на гасоводот со кој се транспортира гас за Турција и Европа. Приведени
Економија

Евростат: Од почетокот на година речиси двојно намален европскиот увоз на енергија од Русија

А1он
Пред нападот врз Украина Европска Унија увезувала помеѓу 26 и 7,6 отсто од вкупниот увоз на енергија од Русија, соопшти Евростат. Помеѓу првиот и вториот
Економија

Србија ќе гради нафтовод и гасовод до Македонија

А1он
Претседателот Александар Вучиќ во денешното обраќање до јавноста, говорејќи за енергетската криза, најави дека Србија, меѓудругото, планира изградба и на нафтовод низ Севрна Македонија до
Економија

Оштетувањата на гасоводите во Балтичкото Море предизвикани од силни детонации, тврдат шведските и данските оператори

А1он
Според Шведска и Данска, оштетувањата на гасоводите во Балтичкото Море биле предзвикани од најмалку две подводни експлозии, предизвикани „со експлозив од неколку стотици килограми“. Детонациите
Свет

Русија го обнови главниот гасовод кон Кина

А1он
Планираните работи за одржување на гасоводот „Силата на Сибир“ се завршени, транспортот на гас преку гасоводот до Кина е обновен, објави „Гаспром“. „Завршени се планираните
Свет

Безбедносни експерти: Нуркачи на руски специјални сили би можеле да стојат зад нападите на гасоводите

А1он
Нуркачите на „Спецназ“ – тајна гранка на руската војска – и подводни беспилотни летала можеби биле користени за минирање на стратешки важна рута за снабдување
Економија

Додека се бара ЕУ да ја мобилизира сета расположлива енергија, гневот кон Германија расте

А1он
(Еурактив) Непредвидлива енергетска криза се заканува да избувне во ЕУ додека Европа се приближува кон зимата, а се зголемуваат повиците да се постигне согласност секој
Регион

Мицотакис и Петков свечено го отворија гасоводот ИГБ што ги побрзува Грција и Бугарија

А1он
Симболично, со вртење на славината за проток на природен гас, премиерите на Грција и Бугарија, Кирјакос Мицотакис и Кирил Петков, во грчкиот град Комотини го
Економија

Институт за светска економија: Наглиот прекин на испораките на гас од Русија ќе предизвика рецесија

А1он
Војната во Украина го попречи закрепнувањето на германската економија од пандемиската криза, утврдија водечките институти, намалувајќи ги прогнозите за економски раст и предупредувајќи дека наглиот
Економија

Франција не ги отфрла можностите за целосна забрана на увоз на руска нафта и гас во ЕУ

А1он
Санкциите наметнати кон Москва поради војната во Украина и штетат на руската економија и на претседателот Владимир Путин, изјави францускиот министер за финансии, Бруно Ле