gasifikacija

Економија

Презентиран проектот за гасификација во Битола

А1он
Во салата на Советот на Општина Битола се одржа презентација на преземените и предвидените активности за реализација на проектот гасификација. Градоначалничката Петровска истакна дека според
Македонија

Моделот на јавно-приватно партнерство – опција за терцијална гасификација на Скопје

А1он
Воспоставување јавно-приватно партнерство со формирање една компанија за сите општини е една од опциите кои се разгледуваат за терцијалната гасовна мрежа за Град Скопје, но
Македонија

Владата одобри гасификација на КПУ Затвор Скопје за намалување на аерозагадувањето

А1он
Влада на денешната 162 редовна седница ја одобри гасификација на КПУ Затвор Скопје за намалување на аерозагадувањето, обезбеди буџет за изградба на детски градинки во
Економија

Сугарески: Во првите четири месеци гасификацијата е реализирана со 26,7 отсто

А1он
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ги демантира шпекулациите дека реализацијата на проектот за изградба на гасоводот во државата е застанат, при што нагласи
Економија

Анѓушев: Гасното поврзување со Грција ќе отвори нови перспективи за Гевгелија

А1он
Поминувањето на гасоводната цевка од интерконективниот гасовод со Грција во близина на Гевгелија ќе значи и гасификација на градот и намалување на загадувањето, порача денеска
Економија

Бектеши во официјална посета на Албанија, потпишан договор во сферата на гасификацијата

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска престојува во Тирана, во рамки на официјалната посета на Република Албанија. Тој оствари средба со албанскиот министер за енергетика
Македонија

Дебата за влијанието на проектот за гасификација врз животната средина

А1он
Јавна дебата за влијанието на проектот „Национален гасификационен систем во Република Македонија, Делница 5 Скопје – Гостивар – Кичево“ врз животната средина ќе се одржи
Економија

Потпишан договор за изградба на гасовод од Кипар до Европа

А1он
Претставници на Кипар, Грција, Италија и Израел денеска во Никозија потпишаа меморандум за изградба на гасовот „Ист Мед“, кој би требало да пренесува природен гас
Економија

СДСМ: Новата Влада ќе ја гасифицира Македонија, Груевски имаше 10 години, но не сакаше

А1он
„Граѓаните и домаќинствата ќе добијат лесен и брз пристап до природен гас и тоа ќе го овозможи новата реформска Влада според мнозинската волја на граѓаните,