Бочварски: Гасификацијата на сите општини ќе чини околу 350 милиони евра

Од:

Гасификацијата на сите општини во државата ќе чини околу 350 милиони евра, најави денеска Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. Тој забележа дека ова се првични проценки и анализи, а на тендерот кој го распиша Министерството за економија интерес пројавија две компании.

-Приватни партнери коишто ќе работат на оваа проблематика заедно со државата, со општините со цел да имаме уште еден паралелен енергенс и со тоа да ги намалиме сметките на граѓаните, на компаниите, на нашите институции, на градинките, на школите, на општините и на сите останати институции. Со тоа ќе бидат поконкурентни сите наши институции, ќе бидат поконкурентни нашите домашни компании и секако ќе имаме почиста и поздрава животна средина за граѓаните, рече Бочварски.

Се очекува во 2021 година да заврши кракот кон Битола и кракот кон Гостивар, а паралелно со тоа веќе се работи преку Национални енергетски ресурси на проектирање на гасоводот кон Косово и проектирање на гасоводот и поврзување со Грција.

Би можело да ве интересира

Бочварски – Митровиќ: Преку размена на искуства до правилна урбнизација на просторот

А1он

Бочварски: Со анексот само се продолжува рокот за изградба на автопатот Кичево – Охрид, нема дополнителни трошоци

А1он

Бочварски вели дека со измените на Законот за градење се олеснуваат процедурите

Жарко Настоски

Бочварски не чувствува одговорност за парцелата спроти „Холидеј ин“

Новото решение за дивоградбите ќе реши многу прашања и проблеми, вели Бочварски

Жарко Настоски

Бочварски: Законот за легализација на дивоградбите може да реши 50.000 проблеми

Жарко Настоски