gasovod

Економија

Владата ќе бира партнер за изградба на гасоводната мрежа меѓу две турски компании

А1он
На денешната седница, Владата ја разгледа и усвои информацијата и извештајот во врска со активностите од првата фаза на конкурентен дијалог за доделување на договор
Економија

Гасоводната делница Скопје-Тетово-Гостивар готова до втората половина на идната година

А1он
Гасоводната делница Скопје-Тетово Гостивар во должина од 86 километри заклучно со септември е реализирана на ниво од 66 проценти, со проценки дека целосно ќе биде
Регион

Гасоводот „Турски тек“ до крајот на годинава ќе ги снабдува Србија, Бугарија, БиХ и Унгарија

А1он
Првиот човек на „Србијагас“, Душан Бајатовиќ, изјави дека гасоводот „Турски тек“ ќе биде подготвен до крајот на годината да ги покрие потребите на Бугарија, Србија,
Економија

Владата и Макпетрол го надминаа долгогодишниот спор околу гасоводот

А1он
Владата денеска го разгледа и усвои предлог-законот за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Северна Македонија и „Макпетрол“ АД Скопје по пат на спогодба,
Економија

Турски поток значително го намали транзитот на руски гас преку Украина

А1он
Руските транзитни испораки на гас во Европа преку Украина во првите четири месеци од годината се намалени за 47 проценти во споредба со минатата година
Економија

Гасоводот од Грција во земјава ќе влезе меѓу Богородица и Стојаково

А1он
Претставници на АД во државна сопственост „Национални енергетски ресурси“ денеска на состанок кај гевгелискиот градоначалник Сашо Поцков презентираа дека гасоводот од Грција во нашата земја
Економија

„Булгаргаз“ и „Газпром“ договараат намалување на цената за достава на гасот

А1он
Компанијата „Булгаргаз“ е во финална етапа на преговорите со рускиот гигант „Газпром“ за намалување на цената на достава на гасот во Бугарија. – Се очекува
Економија

Грција и Северна Македонија почнаа да добиваат гас преку Турски тек

А1он
Русија започна да испраќа гас во Бугарија, Грција и Северна Македонија преку новиот гасовод „Турски тек“, објави Булгартрансгаз, наведувајќи дека ова е начин за намалување
Економија

Грција, Кипар и Израел денеска во Атина ќе го потпишат договорот за гасоводот EastMed

А1он
Во присуство на грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, кипарскиот претседател, Никос Анастасиадис и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, министрите за животна средина и енергија на Грција, Кипар
Економија

Бајатовиќ: Завршени се работите на гасоводот „Турски поток“ преку Србија

А1он
Директорот на „Србијагас“, Душан Бајатовиќ денеска изјави дека се завршени работите на 403 километри долгиот гасовод „Турски поток“ преку Србија, од границата со Бугарија до