fao

Свет

Седум милиони луѓе годинава умреле од глад, пандемијата ја влошува состојбата

А1он
Светската програма за храна на Обединетите нации соопшти дека годинава од глад во светот умреле седум милиони лица, додека пандемијата на Ковид-19, која ќе ја
Економија

Храната во целиот свет нагло поскапела во септември, соопшти ФАО

А1он
Цените на храната во септември забележаа голем скок на светските пазари, предводени од големото поскапување на растителните масла и житарките, соопшти денеска Агенцијата за храна
Македонија

ФАО: Координацијата клучна за справување со африканската свинска чума на Балканот

А1он
Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Србија се дел од денешниот интернет состанок што го организира ФАО во врска со африканската
Македонија

Заедничка апликација на ФАО и MammalNet помага во откривање на Африканска свинска чума кај дивите свињи

А1он
Африканската свинска чума може да се прошири низ неколку рути, вклучително и преку природното движење на дивите свињи. Вирусот е подеднакво смртоносен и за домашните
Економија

Со нов проект на ФАО ќе се зајакнува отпорноста на земјоделството кон климатските промени

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска присуствуваше на онлајн работилницата организирана од Организацијата на храна и земјоделство при ООН (ФАО), на која
Економија

Пандемијата ќе предизвика ценовен шок кај храната, предупредуваат ФАО и ОЕЦД

А1он
Огромната понуда и намалената потрошувачка во услови на глобална рецесија се закануваат да предизвикаат „земјотрес“ кај земјоделските производи затоа што цените на храната веќе паѓаат,
Македонија

ВИДЕО: Царовска на онлајн-работилница за отпочнување на вториот Проект поддржан од Зелениот климатски фонд

А1он
Зелениот климатски фонд (ЗКФ), главниот глобален фонд за финансирање активности за борба со климатските промени, го одобри својот втор проект за Северна Македонија во рамките
Економија

ФАО обучува преку 350 ветеринари од Балканот за справување со африканската свинска чума

А1он
Африканската свинска чума сè уште е многу важен проблем, кој беснее низ три континенти и како никогаш досега во историјата болеста е толку широко распространета
Економија

Онлајн дискусија на ФАО: Олабавување на рестрикциите – што следно со системите за храна?

А1он
Информации за начините на решавање на влијанијата и предизвици од КОВИД-19 во секторот храна и земјоделство во Европа и Централна Азија ќе споделат денеска земјите