evropski parlament

Македонија

Делегација на ЕП ќе го оценува напредокот на земјава

А1он
Делегација на Европскиот парламент престојува во Скопје за да го оцени напредокот на земјата во европските реформи, како и подготвеноста за можни пристапни преговори. Седум
Македонија

Заев на средба со делегација од Комитетот за надворешна политка при ЕП

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска ќе ја предводи владината делегација која ќе оствари средба со претставници на Комитетот за надворешна политика при Европскиот парламент. Средбата ќе
Регион

Сореца: Нејасната состојба во Албанија ќе продолжи многу повеќе отколку што мислевме

А1он
Амбасадорот на Мисијата на Европската унија во Албанија, Луиџи Сореца, коментирајќи ја ситуацијата откако албанскиот Парламент остана без опозиција, рече дека „нејасната состојба ќе продолжи
Свет

Почна кампањата за изборите за Европскиот парламент во мај

А1он
Ширум Европа почна тримесечната кампања пред изборите за Европскиот парламент во мај, која опфаќа 27 земји и речиси половина милијарда луѓе. Дел од западните медиуми
Регион

Делегација на Европарламентот во посета на Тирана

А1он
По најновото заострување на политичката криза во Албанија, откако опозицијата одлучи да се откаже од пратеничките мандати, во Тирана следната недела ќе допатува делегација на
Свет

Кандидат од Нова Демократија за европратеник под истрага за корупција во ЕУ

А1он
Европското тело за борба против корупција, ОЛАФ, потврди за весникот „Нова Европа“ дека Манолис Кефалојанис, е сѐ уште под истрага за измама и нерегуларности во
Македонија

Турција: Неприфатлив ставот на ЕП за суспензија на преговорите со ЕУ

А1он
Анкара денеска го оцени како „неприфатлив“ ставот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кој повика на суспензија на преговорите за членство на Турција
Свет

Јункер: Тешко замисливо е Велика Британија да учествува на изборите за ЕП

А1он
Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер оцени дека не е исклучена можноста Велика Британија да го одложи датумот за излегување од Европска Унија. Тоа би
Регион

Европската комисија апелира до албанската власт и опозиција да се вратат на дијалогот

А1он
По одлуката на албанските опозициски пратеници да се откажат од пратеничките мандати, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич во изјава за албанската државна агенција АТА,
Свет

ЕП ја осуди „непропорционалната“ употреба на сила од француската полиција против „жолтите елеци“

А1он
Европскиот парламент ја осуди употребата на „непропорционална” сила од страна на полицијата во протестите на „жолтите елеци“, во резолуција поттикната од француската дебата за употребата