ep

Свет

Група поврзана со Кремљ ја презеде одговорноста за хакерскиот напад на Европскиот парламент

А1он
Претседателката на Европскиот Парламент Роберта Мецола соопшти дека институцијата била подложена на софистициран кибер напад, за кој одговорност презела група поврзана со Кремљ. The @Europarl_EN
Свет

Хакерски напад на Европскиот парламент кој денеска ја прогласи Русија за „спонзор на тероризмот“

А1он
Веб-страницата на Парламентот на ЕУ е под кибер напад по гласањето со кое Русија е прогласена за држава „спонзор на тероризмот“, поради војната против Украина
Свет

Извештај на Европарламент: Во ЕУ широко се користел софтверот „Пегаз“ за шпионирање свои граѓани

А1он
Употребата на шпионскиот софтвер „Пегаз“ очигледно била широко распространета во земјите на ЕУ, се заклучува во извештајот на истражниот комитет на Европскиот Парламент. „Владите на
Свет

Наградата Дафне Каруана Галиција доделена на филмот за руското влијание во Африка

А1он
Наградата за новинарство Дафне Каруана Галиција која се доделува секоја година околу 16 октомври, датумот на убиството на новинарката, годинава ја добија новинарите Клемент Ди
Свет

(ВИДЕО) Шведска пратеничка ја скрати косата во Европскиот парламент: Додека жените во Иран не се ослободат, ние ќе бидеме со вас

А1он
Шведската европратеничка Абир Ал-Сахлани ја скрати косата пред пратениците во Европскиот парламент во Стразбур во знак на солидарност со протестите во Иран. Во последните денови
Економија

Еврокомисија: Намалување на потрошувачката на струја и дополнително оданочување на енергетскиот сектор

А1он
Еврокомесарката за енергетика Кадри Симсон денеска пред Европскиот парламент најави дека Комисијата ќе предложи обврзувачка цел за намалување на потрошувачката на електрична енергија и дополнително
Свет

Европратениците го заоструваат текстот за увоз на производи од обесшумени земјишта во ЕУ

А1он
На пленарната сесија во Стразбур, европратениците го усвоија (со 453 гласа за, 57 против и 123 воздржани) нивниот став за проектот на Европската комисија против
Свет

Европската политичка заедница ќе ја одржи првата лидерска средба на 6 октомври во Прага

А1он
На првата средба на ЕПЗ се поканети лидерите на земјите учеснички за да отворат политичка дискусија за стратешките теми со кои се соочува целиот европски
Свет

Барање да се запре патувањето меѓу Стразбур и Брисел, поврзано со работата на Европскиот Парламент

А1он
Германски европратеник повика да престане практиката на патување меѓу Стразбур и Брисел, поврзана со работата на Европскиот Парламент, јави ДПА. ЕП се состанува во францускиот
Свет

ЕП повика на вклучување на заштитата од абортусот во Повелбата за основните права на ЕУ

А1он
Европскиот парламент денеска со убедливо мнозинство го осуди укинувањето на уставната заштита за абортусот во САД и повика на воведување таква заштитна мерка во Повелбата