evropski parlament

Свет

Џузепе Конте пред ЕП: Европа мора да ги слуша граѓаните

А1он
Италијанскиот премиер, Џузепе Конте во обраќање пред Европскиот парламент во Стразбур ја критикуваше „неспособност на ЕУ да најде решенија“ за миграциските и економските проблеми, но
Свет

ЕП: Земјите од ЕУ продолжуваат да ги кршат правата на Ромите

А1он
Основните права на Ромите и понатаму систематски се прекршуваат во ЕУ. Има сериозни проблеми со пристап до образование, домување, до пазарот на труд и здравствена
Свет

Зајакнување на безбедноста на храната во ЕУ

А1он
Постигната е согласност меѓу Европскиот парламент и романското претседателство со Советот, околу нацрт правилата да се обезбеди поголема транспарентност во проценката на ризикот во исхраната,
Свет

Европарламентот по грешка ги блокираше сајтовите со британски домејн

А1он
Европскиот парламент по грешка на 30-тина минути ги блокираше сите сајтови што го содржат британскиот домејн „.co.uk“. Извори од Европарламентот потврдија дека грешката прв ја
Свет

Европскиот парламент го призна Гуаидо за претседател на Венецуела

А1он
Европскиот парламент усвои резолуција со која го признава Хуан Гуаидо како легитимен привремен претседател на Венецуела, јави дописничката на МИА од Брисел. Резолуцијата е поднесена
Свет

Евробарометар: Мнозинство европски граѓани загрижени за мешање во европските избори во 2019

А1он
Последната анкета на Евробарометарот открива дека мнозинството граѓани во ЕУ стравуваат од дезинформации и кибернапади пред следните европски избори. Вкупно 61 отсто од граѓаните стравуваат
Македонија

Европските социјалдемократи: Референдумот нема цензус поради манипулативната кампања

Кристијан Ландов
Социјалдемократската група во Европскиот Парламент им честита на македонските граѓани за нивната поддршка за Преспанскиот договор и смета дека цензусот не бил постигнат поради манипулативната
Свет

Брисел: Терористичките содржини да се бришат во рок од еден час

А1он
Европската Комисија денеска предложи нови правила за отстранување на „терористички содржини“ на интернет во рок од еден час. Секоја интернет платформа која ќе сака да
Свет

Европарламентот ја одобри реформата на авторските права на интернет

А1он
Наспроти интензивното лобирање на дигиталните гиганти, како Гугл и Амазон, европратениците денеска сепак ја поддржаа реформата на авторските права во дигиталната ера. Идејата зад оваа