erazmus

Македонија

(ВИДЕО) Затвор за професорите Шуклев и Ристевски, барале пари и секс за оценки: Втора пресуда за „Еразмус“

Александар Тодески
Обвинетите професори Бобек Шуклев и Славе Ристевски од Економскиот факултет осудени со затворски казни од 4 и пол и 4 години зошто барале пари и
Македонија

„Професорите не се службени лица“ – единствената причина зошто падна „Еразмус“

Кристијан Ландов
Професорите од Економскиот факултет кои беа неправосилно осудени дека барале пари, а некои и секс од студенти за да пишат „преодна“ оценка, не се службени лица.
Македонија

Судијата Туфегџиќ за одлуката на Апелација за „Еразмус“: Ќе се анализираат причините за укинување на пресудата и напатствијата

Кристијан Ландов
Судијата Владимир Туфегџиќ кој го судеше предметот „Еразмус“ е известен дека тој е вратен на повторно судење, а е за професорите од Економскиот факултет кои
Македонија

Падна „Еразмус“ пред Апелација: Професорите кои се гонат дека барале секс и пари за оценки, ќе се судат одново

Кристијан Ландов
Апелација го врати предметот „Еразмус“ на повторно судење и не ги потврди затворските казни за професорите од Економскиот факултет кои ги изрече Кривичниот суд, дознава
Видео Македонија

(ВИДЕО) Трајчева: Возраста не ги спречила професорите да бараат секс, за сега да биде олеснителна околност за казните

Кристијан Ландов
Обвинителката од Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, Ивана Трајчева, која го застапуваше предметот „Еразмус“, по пресудата рече дека ќе почека писмен поднесок за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Еразмус: Судот пресуди дека професорите барале секс и пари за оценки, добија од две до две ипол години затвор

Кристијан Ландов
Професорите Бобек Шуклев, Драги Јанев, Славе Ристевски и демонстраторот Драган Денковски се виновни, одлучи судот во случајот „Еразмус“. Првообвинетиот Шуклев доби казна затвор од две
Видео Македонија

(ВИДЕО) Давидовиќ за „Еразмус“: За Дебарлиев и Денковски нема докази, Обвинителството прави преседан

Кристијан Ландов
Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ, кој ги застапува професорот Стојан Дебарлиев и вработениот Драган Денковски, кој во предметот „Еразмус“ беше посочен како демонстратор, по завршувањето на рочиштето,
Видео Македонија

ВИДЕО: „Еразмус“ по четири години се враќа од почеток, поротник заминува на работа во Германија

Кристијан Ландов
Промена на Судечкиот совет, односно заминување на поротник на работа во Германија, го врати случајот „Еразмус“ на почеток. Заминувањето на поротникот ќе влијае врз процесот,
Видео Македонија

(ВИДЕО) Вработениот на Економски обвинет дека посредувал за оценки: Не можев да помогнам за оценка

Кристијан Ландов
Обвинетиот Драган Денковски во случајот „Еразмус” кој од сведокот Дејан Трајковиќ на минатото рочиште беше посочен како посредник меѓу студентите и професорите, а вработен како
Македонија

На 22 јануари продолжува судскиот процес за „Еразмус“

А1он
Во кривичниот суд на 22 јануари продолжува судскиот процес за предметот на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, познат како „Еразмус“,