elem

Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Ситуацијата во ЕЛЕМ во 2017 подготвувана за скап увоз на струја

А1он
Раководството на АД ЕСМ, поранешна ЕЛЕМ, во јануари 2017 година, а можеби и пошироки структури на државно ниво, ја подготвиле ситуацијата во енергетската компанија за
Економија

ЕСМ ќе инвестира три милиони евра во хидроелектраната „Вруток“

А1он
Со три милиони евра инвестиција ќе се санираат водостанските шахти во хидроелекетраната Вруток, најави генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски при денешната посета на
Македонија

ЕСМ потрoши 4300 евра за пет мобилни телефони за вработени

А1он
Електрани на Северна Македонија им купи најнови модели на мобилни телефонски апарати на вработени во РЕК Битола. На електронскиот систем за јавни набавки објавен е
Македонија

АД ЕСМ ќе постапи согласно насоките на Антикорупциска

А1он
АД ЕСМ денеска соопшти дека ќе постапи согласно насоките и заклучоците од Државната комисија за спречување корупција, која на вчерашната седница ги објави резултатите од
Македонија

Миновски: Ќе одговарам ако има нерегуларности при вработувањето на Стојчевски

Кристијан Ландов
Доколку антикорупциската комисија утврди нерегуларности при вработувањето на синот на пратеничката Мира Стојчевска, директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски најави дека тој ќе сноси одговорност за
Видео Македонија

ВИДЕО: За директорот на ЕЛЕМ систематизацијата е интерен документ, но според законот мора да е јавно објавен

Кристијан Ландов
За директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, систематизацијата на работни места во компанијата е интерен документ и не е од јавен карактер. Ова е одговорот на
Македонија

ЕЛЕМ ги крие документите кои треба да докажат дали огласот за синот на Стојчевска е наместен

Кристијан Ландов
ЕЛЕМ не ја дава систематизацијата која треба да покаже дали компанијата имала објавено наместен оглас со посебни критериуми за вработување на синот на пратеничката Мира
Македонија

Синот на Мира Стојчевска ќе треба да си поднесе оставка, ЕЛЕМ се правда дека го избрале оти е млад

А1он
Синот на пратеничката Мира Стојчевска од СДСМ ќе треба да си поднесе оставка од новото работно место. Тој пред еден месец се вработи во државната
Економија

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 364.837 евра

А1он
АД Електрани на Македонија завчера продаде 8.400 мегават часови вишоци електрична енергија за вкупна сума од 364.837 евра. Како што информираат од компанијата, продадената електричната