cuk

Македонија

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

А1он
По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со
Македонија

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

А1он
Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и
Македонија

Соработка во намалувањето на ризиците од катастрофи меѓу ЦУК и јапонската агенција ЈИЦА

А1он
Центарот за управување со кризи (ЦУК) и Агенцијата за меѓународна соработка на Јапонија-JICA денеска потпишаа заеднички документ како основа за импементација на Проектот за градење
Македонија

ЦУК: При посети на отворено да не се користат запалливи материи

А1он
Центарот за управување со кризи, поради високите температури кои се очекуваат и ризикот од избувнување пожари, упатува апел до граѓаните да внимаваат при посети на
Македонија

ЦУК: Нема место за паника, Центарот е подготвен да одговори на сите предизвици

А1он
Нема место за паника и да се почитуваат препораките, порача денеска директорот на Центарот за управување со кризи Агрон Буџаку по состанокот со одговорните лица
Македонија

ЦУК и Комората на РМ за приватно обезбедување потпишаа Меморандум за соработка

А1он
Директорот на Центарот за управување со кризи Агрон Буџаку и претседателот на Комората на Република Македонија за приватно обезбедување Верица Милевска Стефановска денеска потпишаа Меморандум