Со хеликоптер се гасне пожарот на Шар Планина

Од:

На територијата на Национален Парк „Шар Планина“ има активен пожар при што гори букова шума, ливади и меѓни стебла во приватни имоти. Пожарот се наоѓа над село Селце на оддалечен и тешко пристапен стрмен терен информираше Центарот за управување со кризи.

Како што објаснуваат од ЦУК, локацијата горела и претходни години со што има голема количина лежечка дрвна маса во којашто огнот тлее преку ноќта, но повторно се активира во попладневните часови, а дополнително се тркалаат опожарени трупци и го пренесуваат огнот надолу многу брзо и со тоа зафаќаат поширока територија.

Ренџерската служба веќе три дена се обидува да го локализира пожарот, но земајќи ги предвид сите услови, нивните човечки ресурси се исцрпени, не се во можност сами да се справат со овој се уште активен пожар.

Исто како и во петок и вчерашниот ден се очекува дека денеска со зголемување на температурата и зајакнувањето на ветрот горењето повторно можно да биде обемно – информираа од националниот парк и побараа воздупловна помош од ЦУК.

Хеликоптер на МВР веќе дејствува.

Би можело да ве интересира

1408 стари пушки пронајдени во близина на поранешниот гарнизон во Битола

Пожарникари од Радовиш цела ноќ гаснеле опожарена дабова шума, пожарот се уште активен

Катерина Ѓуровски

Спасени четирите залутани лица меѓу кои и дете од клисурата на Пчиња

Предраг Петровиќ

Четворица меѓу кои и седумгодишно дете залутале на опасен терен меѓу Кожле и Велес, во тек е спасувачка акција

ВИДЕО: ЦУК бара од Град Скопје пешачки премин или кружен тек кај трговскиот Џевахир

Катерина Ѓуровски

ЦУК: Поплавени дворови и подрумски простории во Драчево