Општина Дебар бара од ЦУК да помогне во гаснење на два пожара од воздух

Од:

Општина Дебар синоќа упати барање до ЦУК итно да помогне во гаснење, од воздух, на пожари што беснеат во близина на селата Татар Елевци и Бомово.

-Се обраќаме до Вас за помош во гаснење на пожарот кај селото Татар Елевци на надморска височина од илјада метри од градот Дебар каде е зафатена површина од 10 хектари со голема тенденција за ширење поради ниско стеблата шума. Исто така, потребна е помош и во гаснењето на пожарот во Бомово, каде пожарот беснее два дена, а каде се зафатени и костенови насади, стои во барањето.

При тоа се наведува дека ангажирани се 14 пожарникари, колку што брои дебарската Територијална противпожарна единица, од нив осумина во гаснење на пожарот во Татар Елевци, а четворица во Бомово.

Во гаснењето е вклучена и шумската полиција, но поради непристапниот терен гаснењето е тешко.

– За жал поради непристапниот планински терен и густата шума, возилата на ТППЕ е невозможно да се вклучат во гаснењето во Татар Елевци. Покрај тоа, поради брзината на ширењето на пожарот и недостигот на човечки и друг потенцијал командирот на единицата констатира дека не е можно истиот да се стави под контрола, се наведува во барањето.

Се повторува апелот итно да се интервенира од воздух и во двата пожара, кои се долж границата со соседна Албанија.

Би можело да ве интересира

1408 стари пушки пронајдени во близина на поранешниот гарнизон во Битола

Пожарникари од Радовиш цела ноќ гаснеле опожарена дабова шума, пожарот се уште активен

Катерина Ѓуровски

Гром го остави без струја три и пол часа поширокиот дебарско – струшки регион

Спасени четирите залутани лица меѓу кои и дете од клисурата на Пчиња

Предраг Петровиќ

Четворица меѓу кои и седумгодишно дете залутале на опасен терен меѓу Кожле и Велес, во тек е спасувачка акција

ВИДЕО: ЦУК бара од Град Скопје пешачки премин или кружен тек кај трговскиот Џевахир

Катерина Ѓуровски