Пожарот во тетовско Вешала се проширува, се бара итна воздушна поддршка

Од:

Пожарот над село Вешала во Општина Тетово и утрово е се уште активен на недостапен терен, а со засилување на топлиот ветер што го засилува и огнот е зафатена букова шума информира Центарот за управување со кризи.

– Екипа од 10 вработени (ренџери) во Националниот парк „Шар планина“ од Тетово утрово се на терен за гасење на пожарот. Од Националниот парк се бара и асистенција од другите надлежни институции што порано да се интервенира заради тоа што ренџерите со грбни ПП прскалки („напртњачи“) не ќе можат да го локализираат пожарот. Од терен е побарана итна воздушна поддршка заради неможноста пожарот да се стави под контрола.Од ЦУК е побарана воздушна поддршка од ДЗС и МВР, а преку РЦУК Тетово е побарано од пожарникарите од ТППЕ Тетово да пратат камион со вода за ренџерите да имаат повеќе вода за интервенција, се вели во соопштението од ЦУК.

Би можело да ве интересира

Пронашле граната, ја однеле во полициска станица во Берово

Неексплодирана рачна бомба пронајдена на улица во Демир Капија

Катерина Ѓуровски

ЦУК: Забрана за движење кај стрелиштето „Леково“, пожари во Кавадарци и Велес

Спасувачка акција на Попова Шапка: двајца повредени, со квадрицикл излетале во провалија

ВИДЕО: Спасен гловонем човек залутан на Плачковица

Катерина Ѓуровски

ЦУК: Куче паднало во шахта и ги изгризало оптичките кабли, без интернет биле „Филип Втори“ и Поликлиника „Букурешт“

А1он