cernobil

Свет

Москва: Русија ги контролира нуклеарните централи во Чернобил и Запорожје

А1он
Руската војска ја контролира ситуацијата во нуклеарната централа заедно со украинското обезбедување и нејзините вработени, изјави претставникот на Министерството за надворешни работи на Русија, Алексеј
Свет

Оштетен далноводот во Чернобил

А1он
Руските сили го оштетија високонапонскиот далновод што ја снабдува со електрична енергија украинската нуклеарна централа во Чернобил, набргу откако беше обновено снабдувањето со струја во
Свет

Украина: Путин ќе изврши терористички напад врз Чернобил

А1он
Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана на Украина соопшти дека Русија планира терористички напад врз Чернобил. – Според достапните информации – Владимир Путин
Свет

Русија се согласи да дозволи пристап на украински тим до далноводите во Чернобил

А1он
Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека се согласило на украинскиот тим за поправки да му дозволи пристап до далноводи во областа околу нуклеарната централа
Свет

Украина: Се обидуваме да го вратиме снабдувањето со електрична енергија во Чернобил

А1он
Украинскиот министер за енергија Херман Халушенко рече дека земјата прави „се што е можно“ за да го врати снабдувањето со електрична енергија во Чернобил „што
Свет

Белорусија планира да го снабдува Чернобил со струја, Украина возврати

А1он
Украинската нуклеарна централа Чернобил, која е исклучена од снабдувањето со електрична енергија и заземена од руската војска, ќе се снабдува со енергија од соседна Белорусија,
Свет

МААЕ: Струјата нема влијание врз ладењето на нуклеартното гориво и безбедноста на централата Чернобил

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопшти дека не гледа значително влијание врз безбедноста на украинската нуклеарна централа Чернобил откако и беше прекинат дотокот
Свет

Украина: Чернобил остана без струја, радиоактивни честички може да завршат во воздухот

А1он
Руските сили ја исклучија нуклеарната централа Чернобил од националната електрична мрежа, соопшти украинската државна енергетска компанија Укренерго. Нуклеарната централа Чернобил, која минатата недела беше заземена
Свет

МААЕ изгуби контакт со контролните системи во Чернобил

А1он
Системите за следење на нуклеарниот материјал во капацитетите за складирање радиоактивен отпад во нуклеарната централа во Чернобил, која беше заземена од руските сили минатиот месец,
Свет

МААЕ: Прекинат преносот на податоци од Чернобил

А1он
Прекинат е далечинскиот пренос на податоци од системите за следење на заштитните мерки инсталирани во нуклеарната централа Чернобил, соопшти денеска Меѓународната агенција за атомска енергија