cernobil

Свет

Работниците во Чернобил заробени веќе 12 дена

А1он
Повеќе од 100 работници во украинската нуклеарна централа Чернобил – местото на најголемата нуклеарна катастрофа во светот во 1986 година, се заглавени таму повеќе од
Свет

Украинците тврдат дека за седум пати е зголемено нивото на зрачење кај Чернобил

А1он
Стандардното ниво на радијација во затворената нуклеарна централа во Чернобил е зголемено за седум пати, соопшти Украинската државна агенција за управување со зоната. „Украина ја
Свет

Русија ќе распореди падобранска единица за заштита на Чернобил

А1он
Русија ќе распореди војници од падобранска единица кои ќе помогнат во заштита на затворената нуклеарна централа Чернобил во близина на главниот град на Украина, Киев,
Свет

Советник на Зеленски: Руските сили ја зазедоа централата Чернобил

А1он
Руските сили ја презедоа контролата врз нуклеарната централа во Чернобил, изјави советник од украинскиот претседателски кабинет. „Невозможно е да се каже дека нуклеарната централа во
Свет

Герашченко: Русите влегоа во Чернобил, можно е оштетување на складот за нуклеарен отпад

А1он
Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Антон Черашченко, попладнево изјави дека руските сили влегле во областа Чернобил. -Во борбите можеби е оштетен и објектот
Свет

Запленета пратка на водка Атомик, произведена во Чернобил за Велика Британија

А1он
Првите пратки на „занаетчиска вотка“, произведени од јаболка одгледувани во близина на нуклеарната централа во Чернобил, биле одземени од украинските власти и доставени до обвинителството
Свет

Украинците ќе складираат нуклеарен отпад во близина на Чернобил

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски отвори нова локација за одлагање на нуклеарен отпад во близина на Чернобил, местото на најтешката нуклеарна несреќа во светот, што се
Свет

ВИДЕО: Беспилотно летало влезе во петтиот реактор во Чернобил

А1он
Беспилотно летало наречено „Елиос 2“ првпат по 34 години влезе во петтиот реактор на нуклеарната централа во Чернобил. Леталото припаѓа на компанијата „Флајабилити“ (Flyability), а