cernobil

Свет

Украинска нуклеарна агенција: Руските трупи почнаа да го напуштаат Чернобил

А1он
Руските војници кои ја зазедоа нуклеарната централа во Чернобил на 24 февруари денеска почнаа да го напуштаат комплексот и другите исклучени зони, соопшти украинската државна
Свет

Верешчук: Постои опасност од експлозија на муниција во Чернобил

А1он
Украинските вооружени сили соопштија дека постои опасност од експлозија на муниција во нуклеарната централа во Чернобил и дека руските сили кои ја окупираа електраната мора
Свет

Руски војници подигнале облак радиоактивна прашина во Чернобил

А1он
Украинците кои работат на одржувањето на нуклеарната централа во Чернобил, велат дека руските војници, кои ја зазедоа нуклеарката, подигнале облаци од радиоактивна прашина кога возеле
Свет

Киев: Под контрола ситуацијата со пожарите близу централата Чернобил

А1он
Состојбата со пожарите во неактивната зона на нуклеарната централа Чернобил е стабилизирана, соопшти денеска советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Вадим Денисенко. – Од
Свет

Киев бара од ОН да ја преземат контролата врз нуклеарната централа „Чернобил“

А1он
Украина упати повик до Советот за безбедност на ОН да прогласи нукларната централа „Чернобил“ за специјална безбедносна зона. Весникот „Украинска правда“ ја пренесува изјава на
Свет

Украина тврди дека Русите го изолирале градот Славутич во кој живеат работниците од централата во Ченобил

А1он
Локалните украински власти денеска соопштија дека градот Славутич, во кој живеат работниците кои се ангажирани во одржувањето на нефункционалната нуклеарна централа во Чернобил, е „целосно
Свет

Украина: Русите ја уништија лабораторијата во Чернобил

А1он
Руските сили, кои ја окупираа нуклеарната централа во Чернобил, ја ограбиле и уништиле лабораторијата на тоа место, тврдат украинските власти. Државната агенција на Украина за
Свет

Врховна рада на Украина: Пожари во близина на нуклеарната централа во Чернобил шират радијација

А1он
Врховната рада на Украина предупреди дека на територијата на Чернобил алтивни се најмалку седум различни пожари. Тие биле регистрирани со снимки од сателитот Сентинел-2 на
Свет

МААЕ: Персоналот во Чернобил ротираше првпат по речиси еден месец

А1он
Персоналот во нуклеарната централа во Чернобил е заменет за првпат од почетокот на руската инвазија на Украина, соопшти синоќа Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).