Киев: Под контрола ситуацијата со пожарите близу централата Чернобил

Од:

Состојбата со пожарите во неактивната зона на нуклеарната централа Чернобил е стабилизирана, соопшти денеска советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Вадим Денисенко.

– Од различни страни пристигнуваат информации дека пожарот наводно се шири на 10 хектари, рече Денисенко. Тој додаде дека пред две недели навистина имало пожари, но дека се изгаснати и дека сега може да се каже дека нема големи пожари.

– Ситуацијата со пожарите во Чернобил е стабилна и под контрола. Тој уште дополни дека нивото на радијација во Киев и во регионот е нормалн.

Претходно, украинското Министерство за заштита на животната средина и природни ресурси пријави пожари во шуми и напуштени села во близина на нуклеарната централа во Чернобил.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

УЕФА ја казни Украина за расистичко навивање пред натпреварот со македонската репрезентација

Украина го потврди договорот за слободна трговија со Македонија

ЦИА и МИ6: Не го потценувајте Путин, а со Кина развивајте добри односи

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Видео од позната игрa место од Украина, ТВ објавија, експерти коментираа – лаги на кои наседнаа сите

238.000 луѓе загинале лани во војни – Украина не е најкрваво боиште

Седиштето на Вагнер тврди дека работи нормално два дена по прекинатиот бунт

Предраг Петровиќ