Украинска нуклеарна агенција: Руските трупи почнаа да го напуштаат Чернобил

Од:

Руските војници кои ја зазедоа нуклеарната централа во Чернобил на 24 февруари денеска почнаа да го напуштаат комплексот и другите исклучени зони, соопшти украинската државна нуклеарна компанија Енергоатом.

„Утринава напаѓачите ги објавија своите намери да ја напуштат нуклеарната централа Чернобил“, соопшти Енергоатом на Телеграм.

Руските војници „се упатија во две колони кон украинската граница со Белорусија“ и „мал број“ руски сили остануваат во комплексот, се вели во соопштението.

По руската инвазија, постојат стравувања од зголемени радиолошки ризици во Чернобил.

Реакторот број четири во Чернобил експлодираше на 26 април 1986 година, предизвикувајќи ја најтешката нуклеарна несреќа во светот во која загинаа стотици и рашири радиоактивна контаминација на запад низ Европа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Москва се урна хеликоптер што го користи Путин

Ана Ололовска

Русија ги блокира веб-страниците на ЦИА и ФБИ

ЕУ сака да формира обвинителство кое ќе собира докази за руските злосторства

А1он

ЕУ ги продолжи економските санкции кон Русија

А1он

Заедно со 14 „Леопарди“, Полска ќе испрати уште 60 тенкови во Украина

А1он

ЕУ бара од Босна и Херцеговина да воведе визи за граѓаните на Русија

А1он