Москва: Русија ги контролира нуклеарните централи во Чернобил и Запорожје

Од:

Руската војска ја контролира ситуацијата во нуклеарната централа заедно со украинското обезбедување и нејзините вработени, изјави претставникот на Министерството за надворешни работи на Русија, Алексеј Полишчук.

Како што рече, двете електрани работат во нормален режим и радијацијата е нормална, што го потврдуваат и од Меѓународната агенција за атомска енергија.

„Главната задача сега е да се спречат какви било провокации насочени кон работата на овие нуклеарни централи од страна на украинските националистички сили“, рече тој.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“