Украина: Чернобил остана без струја, радиоактивни честички може да завршат во воздухот

Од:

Руските сили ја исклучија нуклеарната централа Чернобил од националната електрична мрежа, соопшти украинската државна енергетска компанија Укренерго.

Нуклеарната централа Чернобил, која минатата недела беше заземена од руските сили, сега е без струја.

„Поради воените активности на руските окупатори, нуклеарната централа Чернобил е целосно исклучена од електричната мрежа. Нуклеарната централа е без струја. Воени акции се во тек и нема можност за обновување на снабдувањето со електрична енергија. Без струја остана и градот Славутич“, се вели во соопштението на Укренергo.

„Радиоактивни честички би можеле да завршат во воздухот“

Бидејќи Чернобил остана без струја, ова може да го спречи ладењето на потрошеното нуклеарно гориво и затоа постои ризик радиоактивните честички да завршат во воздухот, објави Укренерго.

Украинскиот министер за енергетика Херман Халушенко денеска изјави дека украинските власти не ги знаат нивоата на радијација околу нуклеарната централа Чернобил бидејќи немаат информации што се случува таму откако нуклеарната централа беше окупирана од руските сили.

Да потсетиме, нуклеарната централа во Чернобил беше сцена на најголемата цивилна нуклеарна катастрофа во 1986 година.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“