Белорусија планира да го снабдува Чернобил со струја, Украина возврати

Од:

Украинската нуклеарна централа Чернобил, која е исклучена од снабдувањето со електрична енергија и заземена од руската војска, ќе се снабдува со енергија од соседна Белорусија, пренесе ДПА.

Ова го соопшти Министерството за енергетика во Минск, јави белоруската државна новинска агенција БелТА.

Украинската државна енергетска фирма „Укренерго“ го критикуваше планот откако руското гранатирање ги прекина далноводите. Истакна дека прекин на огнот е најдобар лек.

„Сите извештаи на руските и белоруските медиуми за снабдување на централата Чернобил од Белорусија се провокација со цел да се влоши ситуацијата“, се вели во соопштението на „Укренерго“.

Чернобил доживеа катастрофална нуклеарна несреќа во 1986 година. Во 2021 таму беше отворен нов привремен капацитет за складирање на радиоактивен отпад и експертите рекоа дека нема непосредна опасност поради недостигот на електрична енергија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинците тврдат дека спречиле упад на руски диверзанти од Белорусија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Први снимки од борците на Вагнер, се селат во Белорусија

Белоруски уметник и критичар на Лукашенко почина во затвор, неговата сопруга вели: Околностите за смртта се нејасни

Горан Наумовски

Пригожин не е во Белорусија, Лукашенко откри каде се наоѓа шефот на Вагнер

Катерина Ѓуровски

Авионот на Пригожин слета во Белорусија

Руски опозициски весник: Белорусија почна да гради кампови за 8.000 вагнерити