Украина: Руските војници кои беа во Црвената шума во зоната Чернобил во 2022 година не се живи

Од:

Олександр Менцул, градоначалникот на Вараш, град во областа на нуклеарната централа Ривне, денеска изјави дека Украина е нуклеарна земја, иако нема нуклеарно оружје, и дека руските војници кои биле заглавени во Црвената шума во зоната Чернобил во април 2022 година не преживеаa.

„Што се однесува до Украина, мора да ги потсетиме сите дека сме нуклеарна држава. Да, немаме нуклеарно оружје, но имаме нуклеарни материјали. Украина е потписник на меморандумот со МААЕ за контрола на движењето на нуклеарни материјали, бидејќи тоа е потенцијално нуклеарно оружје“, изјави Менцул за „Укринформ“.

Тој потсети дека Украина не го контролира движењето на радиоактивни материјали во северниот дел на Запорожје и потсети на случајот кога руски војници се вкопаа во зоната Чернобил, во радиоактивната Црвена шума.

„Го знам ова место, можете да останете таму неколку минути. Инаку, преку нашите канали добивме информација дека никој од руските војници кои беа таму не преживеа“, додаде Менцул.

Тој е дипломиран инженер по физика, работел во одделот за нуклеарна безбедност, бил заменик-шеф на службата за доверливост, ресурси и континуирана работа на нуклеарната централа Ривне.

Киевската агенција претходно објави дека сите руски војници кои биле на територијата на нуклеарната централа во Чернобил не ги почитувале правилата за радијациона безбедност и примиле значителни дози на радијација.

Генералштабот на вооружените сили на Украина тогаш соопшти дека, според тврдењата на руската страна, ранетите руски војници, кои биле озрачени за време на нивниот престој во зоната Чернобил, биле сместени на територијата на Белорусија, во научната област Гомел практичен центар за радијациона медицина и човечка екологија. Руските војници ја зазедоа нуклеарната централа Чернобил на првиот ден од нападот – 24 февруари 2022 година.

Би можело да ве интересира

Русите бесни поради одлуката на САД за нова помош за Украина: „Ова ќе заврши со понижување“

Орце Костов

Украина: Во рускиот напад на областа Дњепропетровск загинаа 8 лица, 29 се повредени

Горан Наумовски

Експлодираше гасовод во регионот на Харков

НАТО соопшти дека не ги гледа условите за поканување на Киев во Алијансата

НАТО: Украина да обезбеди војници, ние испраќаме само средства

Горан Наумовски

Би-Би-Си: Убиени се најмалку 50.000 Руси