Дел од работниците ја напуштија нуклеарката Чернобил, ги заменија доброволци

Од:

Дел од работниците на неоперативната нуклеарна централа Чернобил денеска го напуштија објектот по повеќе од три недели, јави Би Би Си.

Вкупно 64 работници заминаа дома, а нив ги заменија 46 доброволци.

Околу 200 работници и припадници на Украинската национална гарда беа блокирани во нуклеарната централа од 24 февруари, првиот ден од војната, кога руската армија го освои Чернобил.

Би Би Си наведува дека, бидејќи руската страна не можела да ја гарантира нивната безбедност ако се обидат да ја напуштат електраната, работниците останале заробени внатре со помали залихи на храна и лекови.

По големата несреќа во 1986 година, електраната продолжи да работи до 2000 година, кога беше исклучена.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија бара од Северна Кореја муниција во замена за храна, тврди САД

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пјонгјанг испраќа 50.000 специјалци да им помогнат на Русите во Украина

ВИДЕО: Радикалните десничари го напуштија австрискиот парламент за време на говорот на Зеленски

Украина призна дека Русите постигнале успех во Бахмут

Катерина Павлова-Николовска

Путин планира да регрутира 400 илја војници тврди бритнското разузнавање

Катерина Павлова-Николовска

Владата донесе одлука да донира хеликоптери на Украина