barok

Видео Македонија

ВИДЕО: „Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари од квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Маја Илиевска-Пачемска
Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им се врати на станарите и
Видео Македонија

(ВИДЕО) Се распаѓаат скулптурите од „Скопје 2014“ вредни 5 милиони евра

А1он
Се распаѓаат скулптурите на мостот Око и мостот на уметноста кои се дел од проектот „Скопје 2014“. Мостовите државата ја чинеа вкупно 5.092.310 евра, односно
Македонија

Град Скопје експресно ќе ја „барокизира“ историската зграда „Ибни Пајко“

А1он
На конкурсот на Град Скопје за изработка на архитектонски проект за реконструкција на фасадата на познатата градска зграда „Ибни Пајко“, која се наоѓа на сегашниот
Видео Македонија

ВИДЕО: Барокни „тоалети – столпчиња“ за домашни миленици

А1он
Со новата урбана герила акција, денеска на неколку локации во Скопје се поставени барокни тоалет столбови за домашните миленици. „Земајќи ја во предвид новата законска
Македонија

(ВИДЕО) Манчевски: Нови 50 милиони евра за барокното лудило на Груевски

А1он
„Поранешниот премиер Никола Груевски не може да се помири со реалноста и се обидува преку своите послушници да продолжи со геноцидот врз граѓаните на Скопје.
Видео Македонија

(ВИДЕО) Тодорова: Македонскиот „барок“ е знак на очај и несигурност

А1он
Светски познатата историчарка Марија Тодорова, денеска, во преполниот клуб ГЕМ, одржа предавање насловено „Дали постои слаб национализам и дали е тоа корисна категорија?“ Таа на