gem

Македонија

Со кампања против насилството во спортските натпревари, заврши иницијативата „Навивај без омраза”

А1он
Денес, на 8 февруари во просториите на ГЕМ Клуб се одржа прес-конференција, во која се презентираше иницијативата “Навивај без омраза”, иницијатива која се спроведе и
Култура

Отворена дискусија со визуелниот уметник Волфганг Обермаир

А1он
Во просториите на клубот ГЕМ вечер ќе биде организирана отворена дискусија со визуелниот уметник Волфганг Обермаир од Австрија. Обермаир е во едномесечен резиденциски престој во Скопје
Култура

Во ГЕМ дебата за новите практики на современата уметност со уметникот и професор Волфганг Обермаир

А1он
Проектниот простор „Прес ту егзит“ утре, 14 септември (среда), во клубот ГЕМ, со почеток во 19 часот, организира презентација и отворена дискусија со визуелниот уметник
Култура

Работилница „Номадизмот како субверзивна практика во времиња на очај“ со Анастас Вангели

А1он
Здружението на граѓани Есперанца – Светски културен центар организира еднодневната работилница, „Номадизмот како субверзивна практика во времиња на очај“ со Анастас Вангели, којашто ќе се
Видео Македонија

ВИДЕО: „Груевистички сведоци“ ја промовираа книгата „Што е груевизмот?“

А1он
„Груевизмот е: посекотина која одбива да се претвори во лузна и постојано капе крв, садо-мазохистички клуб, идентитет сфатен како страв,малтретирање, казна, сеча, провалија, владеење на
Македонија

(ВИДЕО) Рамадани: „Кон потеклото на албанскиот национализам“ е добар одговор на прашањето – Што народ ќе бевте вие?

А1он
Вечерва во Клуб ГЕМ беше промовирана книгата „Кон потеклото на албанскиот национализам“ од Натали Клејер во организација на Фондацијата Отворено општество – Македонија. Поднасловот на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Тодорова: Македонскиот „барок“ е знак на очај и несигурност

А1он
Светски познатата историчарка Марија Тодорова, денеска, во преполниот клуб ГЕМ, одржа предавање насловено „Дали постои слаб национализам и дали е тоа корисна категорија?“ Таа на