autizam

Македонија

Ковачевски: Владата продолжува со силна поддршка за лицата со аутизам и нетипичен развој

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски во чест на Меѓународниот ден на свесноста за аутизмот, 2 април, денеска во Владата на Република Северна Македонија се сретна со децата
Македонија

Меѓународна конференција за индивидуално насочено планирање кај лицата со аутизам

А1он
Македонското научно здружение за аутизам (МНЗА) денеска организира онлајн меѓународна конференција на тема „Лицата со аутизам во центарот на вниманието – поддршка преку индивидуално насочено
Македонија

Македонското научно здружение за аутизам организира меѓународна конференција

А1он
Македонското научно здружение за аутизам – МНЗА организира меѓународна конференција на тема „Лицата со аутизам во центарот на вниманието – поддршка преку индивидуално насочено планирање“,
Македонија

МТСП: Продолжуваат заложбите за поголема интегрираност на лицата со аутизам во општеството

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска се сретна со претставници на Здружението на граѓани за третман на лицата со аутизам „Во мојот
Македонија

Се разгледува можност за излегување за време на полицискиот час на деца со аутизам

А1он
Комисијата за заразни болести во текот на утрешниот дел ќе го разгледа барањето на родителите на децата со аутизам, со цел тие да можат да
Македонија

Владата денеска ќе свети сино по повод Меѓународниот ден за подигање на свеста за лицата со аутизам

А1он
Светот денеска го одбележува 2 Април, Меѓународниот ден за подигање на свеста за лицата со аутизам, и во знак на поддршка на лицата со аутистичен
Култура

Изложбата од работилниците на деца со аутизам НГ ќе ја прикаже на Фејсбук

А1он
„Пссст… Каменот има нешто да ви каже“ е насловен годинашниот проект со кој Националната галерија го одбележува 2 Април – Меѓународниот ден за подигнување на
Македонија

Во Охрид отворен регионален Центар за рани интервенции и третман кај деца со нарушување од аутистичен спектар

А1он
Охридската Општа болница од денеска располага со современ Центар за рани интервенции и третман кај деца со нарушување од аутистичен спектар. Станува збор за донација
Магазин

ВИДЕО: Лице со аутизам и оштетен вид го воодушеви жирито на „Америка има талент“

А1он
Коди Ли е 22-годишен музички талент од САД кој во популарното шоу „Америка има талент” ги освои и публиката и жирито, на чело со строгиот