Agencija za film

Култура

Агенцијата за филм ќе ги поддржи долгометражните играни филмови на Игор Алексов и Сабедин Али

А1он
На конкурсот за финансирање на проекти за производство на долгометражен, краткометражен, документарен и анимиран филм (втор рок на одлучување) аплицираа вкупно 53 проекти (играни, документарни
Култура

Агенцијата за филм ги објави имињата на проектите кои ќе ги поддржи

А1он
Агенцијата за филм денеска ги соопшти резултатите од првиот рок од мартовскиот конкурс за поддршка на филмските проекти за 2021 година. Според резултатите, финансиска поддршка
Култура

Агенцијата за филм ќе ги поддржи дебитантските долгометражни остварувања на Унковски и Ѓоковиќ

А1он
Дебитантските долгометражни филмови на режисерот Ѓорѓи Унковски за проектот „ДЈ Ахмет“ и на Марко Ѓоковиќ за „Потстанар“ ќе добијат финансиска поддршка од Агенцијата за филм,
Култура

Агенција за филм: Транспарентност во буџетот на македонскиот филм, второ издание на „Факти и бројки“

А1он
Агенцијата за филм на Република Северна Македонија денеска соопшти дека во насока на транспарентност на средствата реализирани од годишниот буџет, почнувајќи од 2019 година, издава
Култура

Мариово и Трескавец меѓу петте финалисти за најдобра европска филмска локација

А1он
Агенцијата за филм ќе биде присутна на виртуелното издание на Европскиот филмски маркет, што се одржува од денеска до 5 март. – Оваа година, Агенцијата
Култура

Косовско-македонскиот филм „Барајќи ја Венера“ на фестивалот во Ротердам

А1он
Светската премиера на долгометражниот игран филм „Барајќи ја Венера“, кој е косовско-македонска копродукција, ќе се одржи во февруари на Меѓународниот филмски фестивал во Ротердам, селектиран
Култура

Бојан Лазаревски е именуван за нов директор на Агенцијата за филм

Ана Василевска
Со Агенцијата за филм ќе раководи Бојан Лазаревски, реши Владата на денешната седница. Лазаревски беше член на Управниот одбор на Агенцијата за филм од 2017
Култура

Агенција за филм: Правиме максимални напори да се сочуваат Фестивалите во рамките на новонастанатите услови со пандемијата

А1он
„Состојбата со пандемијата која за жал во голема мера ги ограничи одржувањата на културните настани а со самото тоа и на Филмските фестивали доведе до
Култура

Јавно обраќање на здружените македонски филмски фестивали за финансиска поддршка од Агенцијата за филм

А1он
Повеќето филмски фестивали и филмски манифестации од меѓународен карактер и по шест месеци од доделената поддршка на конкурсот од Агенцијата за филм, немаат потпишано договори,
Македонија

ЗНМ: Агенцијата за филм продолжува со закани и непримерна комуникација со медиумите

А1он
Здружението на новинари на Македонија, повторно ја осудува „непримерната јавна комуникација на Агенцијата за филм на Република Северна Македонија која на сличен начин како и