Косовско-македонскиот филм „Барајќи ја Венера“ на фестивалот во Ротердам

Од:

Светската премиера на долгометражниот игран филм „Барајќи ја Венера“, кој е косовско-македонска копродукција, ќе се одржи во февруари на Меѓународниот филмски фестивал во Ротердам, селектиран во програмата Tiger Competition.

Филмот е дебитанско остварување на режисерката Норика Сефа, снимен од продукциите „Круг филм“ и „Аудиохаус“ и поддржан од Агенцијата за филм. Тонската постпродукција и звучниот дизајн беше сработен во продуцентската куќа „Аудиохаус“ од Скопје.

Македонски продуценти на проектот се Дејан Крајчевски и Игор Поповски. Од косовска страна продуцент е Бесник Крапи, сценариото е на Сефа, а кинематографер е Луис Армандо Артеага.

– Филмот раскажува приказна за скромната тинејџерка Венера која живее во мало село во Косово. Во нејзиниот дом живеат три генерации, така што таа нема многу приватност. Надвор, на улиците и во кафулето, не е многу подобро: селото е мало и секогаш има брат, внук или сосед, кој внимава на неа. Од една девојка се очекува пред сè да ја заштити својата добра репутација – и таа на нејзиното семејство…Станува збор за исклучително сензибилен филм во кој македонската поддршка во тонскиот дизајн и конечната реализација беше клучна да се реализира вакво несекојдневно остварување кое стана дел од трката за награда во еден од најзначајните европски филмски фестивали. Се радуваме на успехот и се надеваме дека регионалните копродукции се еден од начините да станеме дел од европската карта на филмските фестивали, соопштија продуцентите.

Би можело да ве интересира

Министерство за култура: Ќе се исплатат сите обврски кон македонскиот филм до крајот на годината

Агенција за филм: Филмска продукција ќе има, продолжува континуираната поддршка на македонскиот филм

Предраг Петровиќ

Лазаревски реагира на објавата на Венецискиот филмски фестивал: Нема прогон на автор, туку расчистување на финансиски злоупотреби

„Банана филм“ на Манчевски поднесе кривични пријави против раководството на Агенцијата за филм

Реакција од Агенцијата за филм за информациите за работењето на „Банана филм“

Ана Ололовска

Агенцијата за филм без критериуми исплаќала хонорари од 15.000 до 60.000 денари за рецензенти, утврдија ревизорите

Орце Костов