Agencija za film

Култура

Реакција од Агенцијата за филм на соопштението од Министерството за култура

А1он
„Користењето на логото на Министерството за култура не е тенденциозно, туку напротив со намера за објективно информирање, со оглед на тоа што документот што се
Култура

Министерството за култура се оградува од соопштението на Агенцијата за филм во врска со истрагата на Антикорупциска

А1он
Министерството за култура денеска преку соопштение, најостро реагира на соопштението на Агенцијата за филм на Република Северна Македонија, дистрибуирано до медиумите на вчера од страна
Култура

Дваесет проекти ќе добијат финансиска поддршка од Агенцијата за филм на првиот рок од Конкурсот

А1он
По 30 милиони денари (500.000 евра) финансиска поддршка ќе добијат режисерите Теона Стругар Митевска за проектот „Најсреќниот човек“ и Милчо Манчевски за „Кајмак“ во категоријата
Култура

Тозија: Трпевме многу притисоци, но имаме одлична листа на филмови

А1он
По 500.000 евра ќе добијат режисерите Теона Стругар Митевска за проектот „Најсреќниот човек“ и Милчо Манчевски за „Кајмак“ во категоријата долгометражни играни филмови со мнозински
Култура

Агенција за филм: Сметало некому или не, работиме транспарентно, правно и праведно и така и ќе продолжиме

А1он
„Агенцијата за филм доби поддршка од целата своја фела за своето работење, а особено за спроведувањето на КОВИД-19 мерките кои се слични со други европски
Култура

Резултатите од првиот конкурс на Агенцијата за филм на крајот од јули, прв ќе се снима „Преекспониран“ на Венинова

А1он
Резултатите од првиот конкурс на Агенцијата за филм за 2020 година кој требаше да биде објавен за април-мај месец треба да се очекуваат на крајот
Култура

ДФРМ и Агенција за филм: Финансиската поддршка за филмските работници е разбирање на нивниот статус

А1он
Одобрувањето за пренамена на средства од Агенцијата за филм со цел доделување еднократна помош на независниот филмски работник е разбирање за неговиот статус и борба
Култура

Агенцијата за филм ги откажува сите состаноци, ќе комуницира со странките електронски и телефонски

А1он
Агенцијата за филм воведува дополнителни мерки за заштита од вирусот  КОВИД-19. Како што соопшти, од денеска до завршувањето на ограничувањата што ги препорачаа Владата и
Култура

Агенција за филм: Историски настан за македонската кинематографија

А1он
Ова е историски настан за македонската кинематографија. Првпат и во историјата на Оскарите се случува документарен филм да биде номиниран во две категории. Ремек делото