Medena zemja

Македонија

Екипата на „Медена земја“: Протагонистите не беа заборавени, им беше дадена несебична помош

А1он
Екипата на „Медена земја“ денеска испрати писмена изјава по, како што велат, тврдењата што периодов се појавија во јавноста и со коишто публиката беше неточно
Македонија

Атиџе бара мир, а не пари: И куќава нека ја продадат, сите мене ме напаѓаат, никој не ги решава проблемите

Кристијан Ландов
Хероината од филмот „Медена земја“, Атиџе Муратова, вели дека не бара донации, туку дека луѓето сами ѝ барале трансакциска сметка за да ѝ помогнат да
Култура

„Медена Земја“ предизвикува големо внимание кај француската филмска публика и критика

А1он
Филмот „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, кој од средата се прикажува во стотина француски кино сали, предизвикува големо внимание кај француската филмска
Култура

„Медена земја“ од денеска во француските киносали

А1он
Документарниот филм „Медена земја“ на Љубомир Костов и Тамара Котевска од денеска се прикажува во француските киносали. „Медена земја“ продолжува со освојувањето на публиката во
Култура

(ВИДЕО) Атиџе од Медена земја ја сними својата прва студиска песна

Искра Манојлоска
Кинематографот Самир Љума преку Твитер соопшти дека Атиџе Муратова, ѕвездата на „Медена земја“ ја снимила својата прва студиска песна „Покрај река Брегалница“. По Оскарите, таа
Култура

„Медена земја” го отвори Фестивалот на документарен филм во Словенија

А1он
Со проекцијата на македонскиот документарец „Медена земја” беше отворен Фестивалот на документарен филм во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Манифестацијата кој има 22-годишна
Култура

Спасовски им врачи плакета на авторите на „Медена земја“: Благодарам што нé направивте горди со освоените награди и номинациите

А1он
Претседателот на Владата, Оливер Спасовски денеска се сретна со авторите на филмот „Медена земја”, документарецот кој од премиерата на филмскиот фестивал „Санденс“ на 28 јануари
Македонија

Град Скопје ќе ја награди екипата на „Медена земја“ со 600 илјади денари

А1он
Градот Скопје ќе додели парична награда во вредност од 600.000 денари за авторската и актерската екипа на документарниот филм „Медена земја“. Ваква одлука се очекува
Видео Култура

(ВИДЕО) Љума: Хоакин Феникс, Тод Филипс и кинематограферот на Скорсезе ни даваа најголема поддршка

Ана Василевска
Кинематограферот Самир Љума, кој заедно со Фејми Даут се потпишаа зад фотографијата во „Медена земја“ и беа наградени од Американската асоцијација на кинематографери, на денешната