Филмаџиите добија помош од Агенцијата за филм

Од:

По препораките на Владата на Република Северна Македонија и сите релевантни европски институции кои апелираат за итна помош на филмот, во договор со претседателот на Друштвото на филмските работници, Игор Иванов, а по конструктивната средба со министерот за култура Хусни Исмаили, во рамките на своите законски овластувања, Агенцијата за филм од средствата од годишниот буџет, пристапи кон исплаќање на веќе започнатите филмски проекти кои се во поодмината фаза на реализација, односно оние кои се завршени или се пред завршување, соопшти Агенцијата за филм, додавајќи дека во изминативе два работни дена биле исплатени вкупно 27 филмски проекти.

– Заради светската пандемија предизвикана од коронавирусот откажани се сите филмски снимања, а воедно се откажани и сите копродукции кои беа планирани, како и Канскиот фестивал. Стопирањето на сите активности во филмската сфера ја доведуваат под голем знак на прашалник финасиската состојба на независните филмски работници, како категорија на граѓани кои немаат постојано вработување и се директно зависни од од активностите на независните продуценти чии проекти се финансирани од страна на Агенцијата за филм на Република Северна Македонија, информираат од Агенцијата за филм.

Директорот на Агенцијата за филм на Република Северна Македонија, Горјан Тозија во рамките на своите надлежности презеде мерки за помош на независните филмски работници (фриленсери) и продуцентските куќи.

Во таа насока, како што посочуваат, за понатамошна помош формирана е комисија од ДФРМ и Агенцијата за филм која ќе работи на изнаоѓање на правна рамка и разгледување на барањата и можноста за директен надоместок на филмските работници.

– Ова е само прва итна мерка, а во зависност од времетраењето на оваа голема криза Агенцијата за филм во соработка со ДФРМ, со сите свои сили ќе работи на изнаоѓање и на други мерки со кои ќе им се овозможи директна материјална помош на филмските работници, велат од Агенцијата за филм.

Би можело да ве интересира

Агенција за филм: Правиме максимални напори да се сочуваат Фестивалите во рамките на новонастанатите услови со пандемијата

Ана Ололовска

Јавно обраќање на здружените македонски филмски фестивали за финансиска поддршка од Агенцијата за филм

Ана Ололовска

ЗНМ: Агенцијата за филм продолжува со закани и непримерна комуникација со медиумите

Ана Ололовска

Реакција од Агенцијата за филм на соопштението од Министерството за култура

Ана Ололовска

Министерството за култура се оградува од соопштението на Агенцијата за филм во врска со истрагата на Антикорупциска

Ана Ололовска

Дваесет проекти ќе добијат финансиска поддршка од Агенцијата за филм на првиот рок од Конкурсот

Ана Ололовска