dfrm

Култура

Мони Дамевски избран за нов директор на ИФФК „Браќа Манаки“

А1он
Актерот Симеон Мони Дамевски на вчерашното свечено Собрание на ДФРМ, едногласно е избран за нов директор на Меѓународниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Според
Култура

„Македонски анимиран филм 1971-1991“ – проект на ДФРМ

А1он
Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) соопшти за почеток на проектот „Македонски анимиран филм 1971-1991“ во онлајн-форма преку лансирање на веб-страницата Macedonian-animation.com. Проектот е
Култура

ДФРМ стана член на Европската асоцијација за аудиовизуелна продукција

А1он
Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) е 19-та членка која се приклучува на Европската асоцијација за аудиовизуелна продукција (CEPI). Како што соопшти ДФРМ, CEPI
Култура

ДФРМ едногласно ги поддржа мерките за спас на филмската фела и македонската кинематографија

А1он
ДФРМ на последното собрание ги поддржа двете мерки донесени од Агенцијата за филм на РСМ. Првата мерка се однесува за ургентно префрлање на рата за
Култура

ДФРМ и Агенција за филм: Финансиската поддршка за филмските работници е разбирање на нивниот статус

А1он
Одобрувањето за пренамена на средства од Агенцијата за филм со цел доделување еднократна помош на независниот филмски работник е разбирање за неговиот статус и борба
Култура

ДФРМ бара редефинирање на финансирањето на македонскиот филм

А1он
Друштвото на филмските работници на Македонија (ДФРМ) на редовното собрание усвои одлука да иницира редефинирање на моделите на финансирање на македонскиот филм. Бидејќи фелата се
Култура

„Златна рамка“ за Петар Мирчевски, Жаклина Крстевска и Петар Богоевски

А1он
Друштвото на филмски работници (ДФРМ) денеска ги соопшти добитниците на наградата „Златна рамка“ за филмски актер, филмски автор и филмски работник за 2019 година. Наградени
Култура

Агенцијата за филм и ДФРМ – партнерски ќе го унапредуваат македонскиот филм

А1он
Агенцијата за филм на Република Македонија и Друштвото на филмски работници на Македонија ќе ги зајакнуваат заложбите за подобрување на условите за работа, квантитетот и
Култура

ДФРМ бара објаснување од Агенцијата за филм за организацијта на ИФФК „Браќа Манаки“

А1он
Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) денеска на прес-конференција информира за дописот од Агенцијата за филм на Македонија и за, како што велат, намерата