Свет

Ќе делуваме брзо и решително ако нападне Русија му рекол Бајден на Зеленски

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден, во телефонскиот разговор со украинскиот колега Володимир Зеленски, истакна дека САД „брзо и одлучно“ ќе одговорат на руската агресија врз Украина,
Свет

Нова пратка од САД: Два авиони полни со оружје слетаа во Украина

А1он
Уште два авиони полни со оружје пристигнаа во Украина од САД, објави американската амбасада во Киев на социјалните мрежи. Соединетите Држави продолжуваат да испраќаат оружје
Свет

Руски амбасадор за заканите со санкции: Не заболе уво

А1он
Виктор Татаринтсев, руски амбасадор во Шведска, за тамошниот таблоид „Алфонбладет“ даде интервју во кое помеѓу другото зборува за заканите од санкции на европските држави и
Свет

Америка се заканува: Ако Русија нападне, ќе и ја осакатиме економијата

А1он
Висок претставник на Стејт Департментот денеска дообјаснува што сакал да каже претседателот Џо Бајден со изјавата дека Русија ќе има „брзи и тешки последици“ во
Свет

Москва: Хистеријата достигна кулминација

А1он
„Балансиран и професионален“ – вака го оцени денешниот телефонски разговор меѓу Путин и Бајден помошникот на рускиот претседател, Јури Ушаков. Но, посчува дека САД и
Свет

Бајден го предупредил Путин дека инвазијата на Украина ќе има „тешки последици“

А1он
Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден разговараа поладнево околу еден час за украинската криза. За разговрот на Твитер се огласи
Свет

Неколку илјади Украинци маршираа во Киев: Ќе пружиме отпор

А1он
Неколку илјади Украинци учествуваа во денешниот собир во Киев, со цел да покажат единство поради наводната закана од руска инвазија. Демонстрантите организираа протестен марш низ