Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

Застрелано девојчето од Пакистан кое застапува школување на женските деца

А1он
Мингора, Пакистан – Вооружен маж денеска пришол до школскиот автобус во пакистанскиот град Мингора и ја ранил со огнено оружје 14-годишната активистка позната по нејзината
Свет

ВИДЕО: Во израелски воздушен напад врз Појасот Газа 11 ранети, Палестинците одговорија со ракети

А1он
Палестинските милитанти во Појасот Газа, вчера лансираа ракети кон јужниот дел на Израел како одговор на израелските воздушни напади во неделата кога беа повредени единаесет
Свет

Левичарските бунтовници во Перу запалија 3 хеликоптери на приватен нафтен конзорциум

А1он
Перуанските левичарски бунтовници запалија три хеликоптери кои се користат од страна на приватен нафтен конзорциум. Нападот е извршен во провинцијата Куско, каде истата група на
Свет

Денот на Колумбо во Њујорк

А1он
Повеќе од 35.000 луѓе, меѓу кои мноштво италијански потомци, музичари, ученици, артисти, пожарникари, полицајци и гардисти од Националната гарда, во Њујорк учествуваа на традиционалната парада
Свет

„Владеењто на Оланд – најлошата тиранија по Француската револуција“

А1он
Владеењето на францускиот претседател Франсоа Оланд претставува најлоша тиранија по Големата француска буржоаска револуција од 1789 години, изјави синоќа градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон. „Никогаш