Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

Мо Јан добитник на Нобеловата награда за литература

А1он
Овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за литература е кинескиот писател Мо Јан, соопшти денеска на прес-конференција во Стокхолм постојаниот секеретар на Шведската академија Петер Енглунд.
Свет

Мразот на Антарктикот ги открива ефектите на глобалното затоплување

А1он
Научниците ја изработија првата тродимензионална карта на областа под мразот во морето околу Антарктикот, што ќе им овозможи подобро разбирање на влијанието на климатските промени
Свет

ВИДЕО:Половина тон тешката Мајра тврди дека го задушила внукот

А1он
Жителите на гратчето Саливен, близу мексиканската граница се уште не можат да поверуваат што се случило навистина и кој го убил двегодишниот Елисеа, мајката или
Свет

ВИДЕО: Гувернерот на Флорида по забуна навел број на секси телефонска линија

А1он
Гувернерот на Флорида Рик Скот на седницата на локалната власт објави број на кој граѓаните можат да добијат информации за ширење на смртносниот габичен менингитис,
Свет

Сирискиот авион ја напушти Анкара, Русија демантира дека носел оружје

А1он
Сирискиот патнички авион одлета од аеродромот во Анкара, откако турски воени авиони го принудија во средата вечерта да слета, поради сомневање дека пренесува воена опрема