mali

Свет

Германија го суспендира учеството во мировната мисија на ОН во Мали

А1он
Германија го суспендира своето учество во мировната мисија на Обединетите Нации во Мали. Земјата денеска информираше за одлуката, откако на цивилен авион со германски војници
Свет

Европската комисија ја осуди цензурата од Владата на Мали за француските државни медиуми

А1он
Владата во Мали одлучи да го забрани емитувањето на француските државни медиуми, а Европската комисија тоа остро го осуди, јави дописничката на МИА од Брисел.
Свет

Најмалку двајца војници и двајца мировници убиени во напади во Мали

А1он
Најмалку двајца војници и двајца мировни претставници од ОН се убиени во одвоени напади денеска во Мали, пренесуваат британските медиуми повикувајќи се на армијата и
Свет

Макрон: Француските трупи ќе го напуштат Мали „на уреден начин“

А1он
Француските трупи ќе го напуштат Мали „на организиран и уреден начин“, нагласи претседателот на Франција Емануел Макрон. Изјавата беше дадена како одговор на барањето на
Свет

Макрон оваа недела ќе објави дека француските трупи ќе бидат повлечени од Мали, тврдат безбедносни извори

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон оваа недела ќе објави дека француските трупи ќе бидат повлечени од Мали и прераспоредени на друго место во Сахел по распадот