mali

Свет

Германија се сомнева дека Ал Каеда стои зад самоубиствениот бомбашки напад во Мали

А1он
Германија ги испитува тврдењата на исламистичката терористичка група ЈНИМ дека стои зад минатомесечениот самоубиствен бомбашки напад врз воениот конвој на ОН, предводен од германски трупи
Свет

Петнаесет германски мировници ранети во Африка, бомбаш-самоубиец се разнел покрај нив

А1он
Во западноафриканската држава Мали извршен е напад на патрола на германски војници, членови на мировната мисија на ООН. Мировната команда од Бундесверот потврди дека биле
Свет

Франција ги прекинува заедничките воени операции со малиските сили

А1он
По минатонеделниот нов државен удар во Бамако, официјален Париз испрати јасно предупредување до воената хунта дека ќе ги прекине заедничките воени операции со малиските сили.
Свет

Макрон се закани дека ќе ги повлече француските војници од Мали

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека неговата земјата ќе ја повлече својата армија од Мали доколку продолжи институционалната нестабилност во оваа африканска земја. Макрон пред
Свет

Вонреден самит на земјите од Западна Африка заради кризата во Мали

А1он
Лидерите на регионалната Економска заедница на западноафриканските држави (ЕКОВАС) синоќа се собраа во Гана на вонреден самит заради Мали, бидејќи последната политичка криза во оваа
Свет

Макрон: Ќе ги повлечеме војниците од Мали во случај на исламска радикализација

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди денеска дека Франција ќе ги повлече своите трупи од Мали доколку политичката нестабилност резултира со поголем степен на исламска радикализација
Магазин

ВИДЕО: Африканка роди девет бебиња, мислеле дека носи седум

А1он
Халима Киси, 25-годишна жена од Мали, роди девет бебиња во Мароко – две повеќе отколку што лекарите претходно успеале да избројат на ултразвук. – Киси