Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

Фото: (Не)инвентивна реклама за ланец хотели во Брисел

А1он
Дали би сакале да се разбудите до Баросо? Бриселската маркетинг стратегија одлучи да го искористи името на првиот човек на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо
Свет

НАСА: Утре Земјата може да потоне во темница

А1он
Утре се очекува најсилната магнетна бура на Земјата во последните 200 години, предупредуваат експертите од НАСА и лабораторијата за рендгенска астрономија на Сонцето од физички
Свет

Марин Ле Пен побара забрана за носење религиозни симболи на јавни места

А1он
Лидерката на францускиот Национален фронт Марин Ле Пен побара воведување забрана за носење на муслимански шамии и други религиозни симболи на јавни места. Нејзината изјава
Свет

Каталонија може да прогласи независност од Шпанија?

А1он
Каталонија може да прогласи независност од Шпанија по следните локални избори. Портпаролот на каталонската влада изјави дека автономната област тргнала по патот кон независност и
Свет

Вооружен судир на границата меѓу Израел и Египет, убиен еден израелски војник и тројца милитанти

А1он
Според пишувањето на израелскиот весник Хаарец, во текот на денешниот ден, имало жесток вооружен судир помеѓу вооружени милитанти и израелската армија на границата меѓу Израел
Свет

Силуваат, крадат органи и малтретираат деца – документарец на CNN

А1он
CNN направи шокантен документарец за афричките бегалци кои поминуваат преку пустината во Израел. Нивните лоши услови за живот, конфликтните области или бедата, ги тераат овие