Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

ВИДЕО: Демонстранти во Солун нападнаа германски дипломат

А1он
Десетици демонстранти денеска упаднаа во конференциски центар во Солун и се судрија со полицијата, откако нападнаа претставник на германската Влада. Општинските работници што протестирале фрлале
Регион

(ВИДЕО) Нови Сад: Убиецот на манекенката не бил психички подготвен за сослушување

А1он
25-годишниот Даријан Мушиќ, осомничен за убиството на својата девојка, 25-годишната Владислава Червенко, денеска во 11 часот беше изнесен пред истражниот судија Мирослав Алимпиќ. Иако во
Регион

Животите на грчките пациенти доведени во опасност поради затворање на одделенија за интензивна нега

А1он
Мерките за штедење во Грција ги доведоа во опасност животите на пациентите затоа што повеќе од 20 проценти од одделенија за интензивна нега во земјата
Регион

Шверцувале цигари во мртовечки ковчези

А1он
Бугарската царина откри неколку милиони фалсификувани цигари скриени во мртовечки ковчези, а шверцерите изнајмиле и погребно возило за да изгледаат поубедливо пред царинските службеници. Директорот
Регион

Обвинителство: Санадер примаше мито и е воен профитер

А1он
„Во случајот против Иво Санадер, докажано е дека ја злоупотребил положбата и овластувањата и примал мито“, рече обвинителството  во завршните зборови на судењето во Загреб.