Македонија

Последни, најнови вести и видеа од Македонија – Политика – Економија

Македонија

Груевски: Во Велес проекти со подобри услови за домашните и за странските инвеститори

А1он
Изградба на покриен градски пазар на две нивоа заедно со трговски центар, паркинг простор и партнерно уредување на местото на постоечкиот, е предвидено во програмата
Македонија

СДСМ: Граѓаните најдобро знаат дали она што ДПМНЕ го нарекува „бесплатно“ е вистина или лага

А1он
Сакаме да ги потсетиме ВМРО – ДПМНЕ дека по промовирањето на проектот – бесплатни годишни карти за младите, учениците и студентите во Скопје, како дел
Македонија

Во Ќустендил нова средба за договорот за соработка со Бугарија

А1он
Во крајграничниот бугарски град Ќустендил се одржала четвртата работна средба на дипломатиите на Македонија и Бугарија. Претставниците на двете министерства го разгледувале нацрт-текстот на Договорот
Македонија

Вељаноски им го честита Велигден на католичките верници

А1он
Претедателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски во лично и од име на пратениците упати честитка по повод католичкиот Велигден до Скопската бискупија и
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Макрадули предлага неспроведливи или проекти што веќе се реализираат

А1он
Владејачката ВМРО-ДПМНЕ оценува дека кандидатот за градоначалник на Скопје од коалицијата „Сојуз за иднината“ Јани Макрадули се служи со лаги и манипулации во својата кампања
Македонија

Олумчева: На децата им треба место каде да играат и да се дружат

А1он
Кандидатот за градоначалник на ВМРО – ДПМНЕ и на коалицијата „За Подобра Македонија“ за општина Богданци, Анастасија Олумчева денеска оствари средби со жителите на општина
Македонија

Инспекции во Европски универзитет по веста дека 27 професори и асистенти заминале

А1он
Инспекции ќе го чешлаат Европски универзитет, потврдил за Радио МОФ Државниот просветен инспекторат. Вчера поголем број на професори и асистенти го напуштиле универзитетот, наводно заради
Македонија

СДСМ: Сокол Митровски ги освои гласовите со уцени, закани и поткуп

А1он
Актуелниот градоначалник на општина Ѓорче Петров во двата досегашни мандати не ги исполни своите ветувања, па на 24 март ја силуваше волјата на ѓорчепетровци, обвинува
Македонија

Сочувство од Божиновска по повод смртта на Јакуп Селимовски

А1он
Претседателката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска упати телеграма со сочуство до Исламската верска заедница по повод смртта на