Македонија

Последни, најнови вести и видеа од Македонија – Политика – Економија

Македонија

Петров: СДСМ е подготвен да поддржи кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Кичево

А1он
СДСМ е подготвен да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ во Кичево на локалните избори. Ова, за А1, го најави пратеникот и генерален секретар на СДСМ, Андреј Петров.
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ подготвува предвремени избори за ноември?

А1он
Од внатрепартиски извори во ВМРО-ДПМНЕ, А1 дознава дека неколкуте агенции и тинк-тенкови блиски на ВМРО-ДПМНЕ доставиле мислење до премиерот и лидер, Никола Груевски, еден ден
Македонија

Петрески: Сакам во Охрид да се тркам со Цветко Грозданов

А1он
Со акламација актуелниот охридски градоначалник Александар Петрески, општинската конференција која се одржа вечерва повторно го избра за кандидат на СДСМ за престојните локални избори кои
Македонија

Црвенковски: Ни две минути од животов не трошам на Бичиклиски

А1он
Лидерот на СДСМ прашан дали за прозивките од портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичикслиски дека е вмешан во шверц со нафта рече дека неманамера да го
Македонија

Македонија бара повторна истрага за паѓањето на „кингерот“

А1он
Македонија бара повторно отворање на истрагата за авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски, негови соработници и екипажот . Во петокот министерот за транспорт
Македонија

Кои политичари се најомилени, а за кои има најнегативно мислење?

А1он
Агенцијата „Рејтинг“, за потребите на Фокус направи анкетата, на репрезентативен примерок од 1.560 испитаници. „Рејтинг“ анкетираше не само за местото и довербата на политичките партии,
Македонија

Црвенковски: Преминувањето на ОМ во ВМРО-ДПМНЕ е смешна реприза

А1он
Лидерот на СДСМ за вчерашното „преминување“ на ОМ во ВМРО-ДПМНЕ рече дека е една лоша, смешна, по малку и трагична реприза на она што претходно