Економија

Економија – Вести – Македонија – Свет – Балкан | А1он

Економија

(ВИДЕО) АМАН: Не се откажуваме од враќањето на евтината тарифа на струјата

А1он
Граѓанската иницијатива Аман не се откажува од враќањето на евтината дневна тарифа за струјата. Најавија дека продолжуваат со протести, но и дека една од опциите
Економија

Сеат Леон Спорт Купе

А1он
Шпанскиот производител на автомобили „Сеат“ на Саемот во Женева ќе го претстави моделот Леон Спорт Купе. Сеат Леон Спорт Купе нуди виоска спортска нота со доволно простор за сите патници и багажен
Економија

„Хонда“ во фабриката во Охајо обезбедува струја од ветер

А1он
Комапнијата „Хонда“ во својата фабрика во Охајо, во  САД, почна  со инсталирање на турбина за добивање електрична енергија од ветрот. Кога електраната на ветер ќе почне да работи со
Економија

„Американ Ерлајнс“ и „Ју-Ес Ервејс“ се здружија во најголема авикомпанија во светот

А1он
Раководствата на американските авиокомпании „Американ Ерлајнс“ и „Ју-Ес Ервејз“ синоќа ја одобрија одлуката за здружување на двата авиопревозника, со што се формира најголемата авионска компанија
Економија

Шојбле: Постои опасност од нова глобална финансиска криза

А1он
Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле, денеска предупреди дека е можна нова глобална финансиска криза доколку водечките светски економии продолжат со вбризгување пари во глобалната
Економија

Азески: До крајот на јуни ќе предложиме три закони за регулирање на паричните обврски

А1он
Стопанската комора на Македонија до средината на годинава на Владата ќе и предложи три законски решенија за регулирање на паричните обврски во земјава. – Уште
Економија

Собранието ја заврши општата расправа за иницијативата на АМАН

А1он
Републичкото Собранието на денешното продолжение на 54. седница  ја заврши општата расправа за Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за енергетика, во прво читање, поднесен
Економија

Зголемена ефикасноста на работење на банките, намалени нефункционалните кредити

А1он
Ликвидноста на банкарскиот сектор постојаено е на високо ниво, депозитната база има раст, при истовремен умерен месечен раст на кредитната активност. Забележано е зголемување на
Економија

Повторно блокиран патот Градско – Прилеп кај Росоман

А1он
Блокадата на лозарите на патот Градско – Прилеп кај Росоман продолжува. Претседателот на Регионалниот сојуз на лозари Љупчо Аризанов информира дека состанокот закажан за денеска е